hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Experiment testoval, jak rychle shoří dřevostavby

24. 6. 2013

Výběr materiálu a důsledná protipožární opatření mohou výrazně ochránit dřevostabu při vzplanutí ohně. Ukázala to dnešní zkouška ve Veselí nad Lužnicí, při níž zástupci Profesní komory požární ochrany a Hasičského záchranného sboru ČR zapálili dva objekty. Experiment trval půl hodiny a za tu dobu plameny výrazně více poničily stavbu z běžných komponentů. Na objektu z kvalitnějšího materiálu s protipožárními prvky oheň způsobil výrazně menší škody.

 

Dřevostavba, ilustrační fotoPodle vyšetřovatele příčin požárů Radka Kislingera lidé v těchto měsících často podceňují možnosti nebezpečí, které plameny mohou způsobit. Zvláště pak prý v rekreačních objektech. "Při počasí, které v těchto dnech panuje, jsou chaty rozpálené a vysušené. Pak při grilování stačí jen drobná neopatrnost a od žhavého uhlíku může vzniknout oheň. Pokud jsou však rekreační objekty postaveny z kvalitních protipožárních materiálů, případné škody jsou mnohem menší," řekl novinářům.

Ročně hasiči v Česku likvidují zhruba 3000 požárů. Například loni způsobily škody za 430 milionů korun. "Obzvláště teď po povodních budou mít lidé možná tendenci stavět rychle laciné domy. Když ale budou šetřit na nesprávných místech, jako je například protipožární zajištění, dopouští se tak fatální chyby, která muže mít v budoucnu tragické následky," uvedl Kislinger.

Neobvyklá zkouška byla součástí šestého ročníku konference Profesní komory požární ochrany, který se konal v Táboře. Středisko Pavus ve Veselí nad Lužnicí, kde se dnes experiment uskutečnil, už v minulosti sloužilo podobně netradičním testům. Například v září 2011 skupina pracovníků Českého vysokého učení technického (ČVUT)a další experti ověřovali odolnost konstrukce budovy. Ta tehdy hořela více než hodinu a teplota uvnitř hořícího objektu dosahovala až 1000 stupňů Celsia.

 

Autor ČTK

Rubriky článků