hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Nový program s 38 mld.Kč na úspory energií má začít v srpnu 2013

15. 11. 2012

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce v případě hladkého průběhu příprav spustit nástupnický program po populární Zelené úsporám příští rok v srpnu. Podle konzervativního odhadu úřadu bude mít program k dispozici 28 miliard korun z prodeje emisních povolenek a dalších deset miliard z evropských fondů, celkem tedy 38 miliard korun. Na semináři Unie malých a středních podniků ČR to dnes řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Zelená úsporám měla na dotace 20 miliard korun.

 

"Pokud vše půjde dobře, bude v srpnu příštího roku spuštěn, respektive zahájen nábor žádostí pro novou Zelenou úsporám," uvedl Chalupa. Výše podpory v programu bude podle návrhu MŽP záviset na podílu uspořené energie.

Peníze z programu budou moci získat domácnosti i veřejné instituce. Ministr počítá s tím, že na začátku budou moci o peníze žádat hlavně domácnosti. V dalších letech bude víc prostoru pro veřejné instituce, které začnou být pod tlakem kvůli evropské směrnici o energetické náročnosti budov.

Chalupa ale upozornil, že naznačená podoba návrhu nemusí být konečná. O její definitivní verzi má brzy jednat vláda.

Na nový program podporující úspory energií čekají netrpělivě výrobci polystyrenu a dalších izolačních materiálů. "Stále ještě mnoho budov potřebuje rekonstruovat a zároveň zateplit, aby nedocházelo k úniku tepla a zbytečně vysokým výdajům za energie," řekl ČTK předseda tuzemského sdružení výrobců polystyrenu EPS ČR Pavel Zemene.

Program nahrazující Zelenou úsporám patří mezi opatření, která mají pomoci k obnovení hospodářského růstu. MŽP předpokládá, že podpora nebude jako dosud čistě dotační, ale její část bude v podobě úvěrů.
Další informace k dotačnímu programu Nová zelená úsporám najdete zde


autor: ČTKRubriky článků