hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Čeští stavaři zhoršují výhled na vývoj odvětví v roce 2012

31. 8. 2011

Mezi řediteli tuzemských stavebních firem narůstají obavy z vývoje stavebnictví v roce 2012. Pro letošní rok ale dřívější pesimismus mírní. Výsledky průzkumu společností CEEC Research a KPMG Česká republika dnes na diskusním setkání zástupců vlády a stavařů prezentoval partner KPMG ČR Pavel Kliment.

"Aktuálně ředitelé stavebních společností očekávají pokles výkonu českého stavebnictví pro rok 2011 o 4,1 procenta, jsou tak o něco optimističtější než v dubnu letošního roku, kdy odhadovali pokles o 5,6 procenta," sdělil ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Výhled na příští rok ale stavaři zhoršili. Aktuální výsledky výzkumu ukazují na další pokračování poklesu sektoru, a to o 2,4 procenta. Přitom ještě v lednu tohoto roku ředitelé očekávali v roce 2012 mírný růst trhu. Odvětví podle Klimenta z KPMG ČR škodí hlavně slabá poptávka z veřejného i soukromého sektoru.

"Recese nekončí. Ve stavebnictví krize pokračuje a pokračovat bude," řekl na dnešním diskusním setkání prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. "Souhlasím, prožíváme si úplné dno," uvedl v diskusi se stavaři ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Nepříznivá situace potrvá v odvětví podle šéfa SPS ještě nejméně tři roky. Pokračující slabší poptávku očekává v příštím období také bývalý guvernér České národní banky a současný poradce KPMG Česká republika Zdeněk Tůma.

"V delším časovém horizontu se bude spíše jednat o stagnaci nebo další pokles stavebního trhu ČR. V oblasti privátní sektoru nebyla zaznamenána vyšší aktivita, která by doplnila úbytky objemů zakázek z veřejných rozpočtů," soudí generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. To potvrdil i generální ředitel a předseda představenstva stavení společnosti PSJ František Vaculík. Byty se podle něj prodávají stavitelům obtížněji než dříve, podobně jsou na tom například také pronájmy kanceláří.

Jednu z možných cest pro získání nových zdrojů pro výstavbu dopravní infrastruktury při diskusi se stavaři zmínil náměstek ministra dopravy Ivo Toman. Na ministerstvu dopravy se podle něj v současnosti zvažuje možnost přeměnit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na obchodní společnost. O takové přeměně mluvil již bývalý ministr dopravy Radek Šmerda.

"Z ŘSD by se stala obchodní společnost, která by si mohla brát úvěry, vydávat dluhopisy, abychom jí umožnili získávat i jiné zdroje než dosud," uvedl náměstek. Transformaci ŘSD dnes podpořil také ministr průmyslu a obchodu Kocourek.

Tuzemské stavebnictví v červnu podle Českého statistického úřadu meziročně prohloubilo propad na 6,3 procenta, po květnovém poklesu o 4,9 procenta. Za celé druhé čtvrtletí se výkon odvětví snížil o 5,7 procenta.
autor: ČTK

 Rubriky článků