hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Nabídkové ceny bytů jsou o pětinu nižší než před krizí

1. 7. 2011

Nabídkové ceny tuzemských bytů jsou v průměru o pětinu nižší, než před vypuknutím finanční krize v roce 2008. Skutečné prodejní ceny jsou přitom nižší než nabídkové a rozdíl mezi nimi stoupl za posledních 12 měsíců z šesti na 12 procent. Uvedli to zástupci serveru realitymix.cz a sítě realitních kanceláří dumrealit.cz na dnešní tiskové konferenci."Nedá se očekávat, že by ceny v budoucnu rostly. Budou vytrvale, i když ne strmě klesat," uvedl dnes obchodní ředitel realitymix.cz Petr Čech. Podle něj je na trhu stále převis nabídky nad poptávkou a navíc se ve druhé polovině roku očekává zahájení výprodeje bytů z nesplácených hypoték. Ze zhruba 11.000 problémových hypoték tvoří byty asi polovinu.

"Současný nárůst počtu nových hypoték souvisí se snížením úrokových sazeb, ale ten i podle prognózy ČNB není podložen zvýšenou bonitou klientů," dodal Čech.

Podle obchodního ředitele dumrealit.cz Martina Sitára se prodají se slevou zhruba čtyři z pěti bytů. Například v Praze nebo v Brně byl v loňském pololetí průměrný rozdíl mezi nabídkovou cenou a cenou, za kterou se byt nakonec prodá, šest procent, letos to bylo deset procent. V Českých Budějovicích se rozdíl zvýšil z pěti na 12 procent.

Největší propad nabídkových cen z krajských měst a pražských částí zaznamenal od ledna loňského roku Liberec, a to o více než 22 procent. Následuje Praha 9 s poklesem o 16,2 procenta a Karlovy Vary s propadem o 14,5 procenta. Naopak o 1,9 procenta se průměrná cena za metr čtvereční zvýšila v Českých Budějovicích.

U takzvaných startovacích bytů o velikosti 40 metrů čtverečních nejvíce klesly od začátku minulého roku ceny ve Zlíně a Karlových Varech, a to o 18 respektive 16,8 procenta. Ceny naopak stouply pouze v Českých Budějovicích.

Ceny bytů sleduje také HB Index Hypoteční banky. Podle něj se reálné tržní ceny bytů v letošním prvním čtvrtletí ve srovnání se závěrem roku 2010 snížily o 0,8 procenta. Mapy skutečných cen bytů, domů a pozemků připravuje v současnosti také Asociace realitních kanceláří ČR se společností Gekon a portálem Reality.cz, chystá je rovněž realitní síť RE/MAX.

Přesné a spolehlivé údaje o cenách dosud na českém realitním trhu chybí. Český statistický úřad zveřejňuje čtvrtletně čísla o vývoji nabídkových cen bytů vycházející z dat realitních kanceláří. Údaje o realizovaných cenách zveřejňují statistici přibližně s ročním zpožděním.

Realitymix.cz obsahuje nabídku zhruba 152.000 inzerátů se staršími i novými byty. Realitní síť dumrealit.cz prodává asi 15.000 bytů.

autor: ČTK

 Rubriky článků