hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Sdružení nájemníků eviduje 70 žalob majitelů na určení nájemného

29. 3. 2011

Sdružení nájemníků ČR eviduje kolem 70 podaných žalob majitelů domů na určení výše nájemného. Tento počet není žádnou katastrofou a je jen zlomkem z celkového počtu bytů, kde už skončila deregulace nájemného, řekl dnes na konferenci o bydlení předseda sdružení Milan Taraba.
"Počítali jsme s významným zvýšením soudních sporů, to se ale zatím nekoná," uvedl náměstek ministra spravedlnosti František Korbel. Podobně to vidí i náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. "Začátek roku jasně ukazuje, že jedinou správnou cestou je domluva mezi nájemníky a pronajímateli," poznamenal na semináři.

Posledním dnem loňského roku skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Celkem se v Česku regulace týkala přibližně 700.000 bytů.

Pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, můžou se obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Jednostranné zvýšení činží ze strany vlastníků možné není.

V případě největšího vlastníka nájemních bytů v Česku, společnosti RPG Byty, souhlasilo do minulého týdne kolem 95 procent nájemníků, sdělil na dnešním semináři ředitel bytového portfolia mateřské RPG RE Pavel Klimeš. Kolem 700 nájemníků podalo vlastní návrh na úpravu nájemného, přibližně stejný počet domácností se společností nekomunikuje. Firma vlastní na severu Moravy kolem 44.000 bytů. RPG Byty slíbila výměnou za vyšší činže investice do oprav bytů a domů.

S dalšími velkými vlastníky nájemních bytů, jako jsou společnosti CPI a Pražská správa nemovitostí, jednání řady nájemníků o zvyšování nájmů v mnoha lokalitách pokračují.

Katastrofické scénáře, před kterými varovala například advokátka Klára Samková, počítaly až s desítkami tisíc žalob na určení nájmů. Podle ředitele Ústavu soudního inženýrství VUT v Brně Alberta Bradáče je v Česku kolem 3040 znalců, kteří se zaměřují na nemovitosti. "V případě tolika žalob by takový počet znalců určitě nestačil," řekl Bradáč na dnešní konferenci.

MMR chce předcházet soudním sporům například cenovou mapou místně obvyklého nájemného, jejíž základní verzi představilo v únoru. Zatím ale pokrývá jen deset procent sídel nad 2000 obyvatel a obsahuje data jen ze znaleckých posudků. Příští měsíc by se v mapách měla objevit první čísla od majitelů domů.

Postavení nájemníků před soudy může zlepšit novela občanského soudního řádu, kterou připravuje ministerstvo spravedlnosti, řekl dnes na semináři náměstek ministra spravedlnosti Korbel. Soudy budou mít například možnost rozhodovat i nad rámec důkazů předložených majitelem bytu. "Nájemce totiž bývá většinou slabší stranou proti pronajímateli," poznamenal Korbel. Lidé se navíc podle návrhu budou moci při určování nájemného dovolat k Nejvyššímu soudu i tehdy, pokud bude předmětem soudu částka nižší než 50.000 korun.

 


autor: čtk
Rubriky článků