hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Dvě kancelářské budovy v Praze získaly ekologický certifikát

7. 1. 2011

Kancelářské budovy Zlatý Anděl v Praze na Smíchově a BB Centrum Building Beta v pražské Michli získaly mezinárodní ekologický certifikát BREEAM. Sdělila to dnes společnost ING REIM, jejíž fondy obě stavby vlastní. V Česku zatím ekologická certifikace budov příliš rozšířená není. Další z mezinárodních ekologických certifikátů LEED má mít budované kancelářské centrum City Green Court v Praze na Pankráci firmy Skanska Property.

 

"Hodnoceno bylo v certifikačním procesu celkem devět kategorií, jako použité materiály, energetická náročnost budov, zdraví a kvalita vnitřního prostředí, dopravní dostupnost nebo hospodaření s vodou a nakládání s odpady," uvedla ING REIM.

V zahraničí existuje několik certifikačních systémů. Liší se od sebe hlavně metodikou a kritérii pro hodnocení staveb. Jsou to například britský systém BREEAM, americký LEED, německý DGNB nebo certifikace GreenBuilding platná pro Evropskou unii.

Některé stavby v Česku už mezinárodní certifikáty získaly. Například kancelářská budova Nordica v Ostravě získala certifikát GreenBuilding, sídlo ČSOB v Praze-Radlicích má certifikaci LEED. Tuzemské stavby můžou od letošního roku získat i certifikát SBToolCZ, který vyvinuli odborníci z Českého vysokého učení technického v Praze a dalších tuzemských institucí.

V Česku od roku 2009 existuje způsob hodnocení energetické náročnosti staveb určený zákonem. Všechny nové budovy nebo rekonstrukce staveb s podlahovou plochou nad 1000 metrů čtverečních musí mít takzvaný průkaz energetické náročnosti budov. Z certifikátu lze zjistit, jak si konkrétní budova z hlediska energetické náročnosti vede.

 


autor ČTKRubriky článků