hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Českému stavebnictví se loni dařilo

27. 7. 2023

Stavební společnosti provedly v roce 2022 stavební práce v hodnotě přes 680 miliard korun, což bylo meziročně o téměř 18 procent více. Nejaktivnější byli stavaři na území hlavního města Prahy, s větším odstupem následoval kraj Jihomoravský a také Středočeský. Více než tři čtvrtiny z celkového objemu stavebních prací připadaly na novou výstavbu, rekonstrukci a modernizaci.

„Stavební společnosti provedly v roce 2022 stavební práce v hodnotě 682 miliard korun, což v meziročním porovnání představovalo nárůst o 17,5 %. Tento růst byl rychlejší než v případě indexu stavební produkce zejména z důvodu jiné cenové hladiny,“ říká Petra Kačírková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Více než tři čtvrtiny z celkového objemu připadaly na novou výstavbu, rekonstrukci a modernizaci a tento podíl dále meziročně rostl. Podíl prací provedených v zahraničí byl zanedbatelný, přesto existují společnosti, v nichž práce v zahraničí tvoří významnou součást jejich celkového obratu.

Stavebnictví v Česku zaznamenalo v minulém roce nárůst
Stavebnictví v Česku zaznamenalo v minulém roce nárůst


Firmy opět stavěly nejen v kraji svého sídla, ale také v dalších regionech. Nejvíce stavebních příležitostí bylo v Praze, kde se provedlo 19 % všech stavebních prací. Jednalo se především o výstavbu bytových budov a inženýrské stavby. Podniky se sídlem v Praze zde také nejvíce stavěly, jejich činnost ale přesahovala i na území dalších krajů, především Středočeského. Některé podniky sídlící mimo hlavní město v Praze odpracují značnou část svých zakázek. V loňském roce se jednalo například o stavaře z Libereckého, ale také z Olomouckého kraje. Oproti tomu společnosti z Královéhradeckého kraje patřily loni mezi největší stavební „patrioty“, protože na území vlastního kraje provedly až 68 % zakázek.

„V roce 2022 realizovaly větší firmy s dvaceti a více zaměstnanci stavební práce v hodnotě 198 miliard korun pro veřejné zadavatele, což tvořilo 46,3 % z jejich celkového objemu. Veřejné prostředky v převážné většině směřovaly do výstavby inženýrských staveb, naopak nejméně do výstavby bytových budov,“ dodává Kačírková. Nejvíce bylo z veřejných zdrojů prostavěno v Praze, dále pak následoval kraj Jihomoravský a Středočeský. Podíl prací pro veřejné zadavatele se v jednotlivých regionech pohyboval od 30 % v Karlovarském kraji po 61 % v kraji Pardubickém.

Podrobná data o domácím stavebnictví naleznete v aktualizovaných časových řadách na webu Českého statistického úřadu.


Zdroj článku: ČSÚ
Zdroj obrázku: Freepik

Rubriky článků