hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

URSA CZ s.r.o.
Pražská 16, 102 21 Praha
Telefon: +420 281 017 374
Email: ursa.cz@ursa.com
Web: www.ursa.cz

Zbavte se hluku v bytě vhodnou izolací

14. 7. 2022

Zvyšující se hladina hluku všude kolem nás klade větší nároky na klid v domácím prostředí. Ani doma se ale mnoho lidí hluku nezbaví. Stačí k tomu hluční sousedé, hlasitá hudba, televize z vedlejší místnosti anebo nejrůznější rušivé zvuky zvenku. Důsledkem života v permanentním hluku je častá únava, bolesti hlavy, nespavost nebo psychické problémy. Podle Ing. arch. Terezy Vojancové ze společnosti URSA, předního výrobce a dodavatele minerálních izolací, je řešením výběr kvalitního izolačního materiálu, který v maximální míře pohlcuje zvuk.


Při výběru izolace, díky které bude náš byt chráněn před okolními zvuky, je hlavním měřítkem třída zvukové pohltivosti a odpor proti proudění vzduchu AFr. Odpor proti proudění vzduchu představuje míru, která specifikuje, jak minerální izolace dokáže vzdorovat proudícímu vzduchu. Základní požadavek u zvukově tlumících izolací je AFr ≥ 5 kPa.s/m2. S rostoucím AFr roste i zvukový útlum. Existují přitom dvě možnosti, jak se zvuk šíří, a které musí minerální izolace vyřešit. „Vzduchovou neprůzvučností zamezíme šíření hluku vzduchem, a to mezi místnostmi v objektu nebo mezi venkovním prostorem a vnitřní místností. Naproti tomu kročejová neprůzvučnost znamená schopnost materiálu izolovat hluk způsobený chůzí, během, pádem tělesa na podlahu a podobně, uvádí Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA.


Izolovat hluk lze v novém i starším bytě

U novostaveb záleží na tom, jestli se byt teprve staví, a zda se se zvukovou izolací se v rámci výstavby počítá. Nejlepší postup je zeptat se přímo developera, je-li omezení budoucího hluku součástí standardu, nebo jestli je možné zvukovou izolaci při výstavbě dodatečně aplikovat. Vhodné je zvolit příčky s dostatečnou šířkou minerální izolace, aby docházelo k co nejmenšímu přenosu zvuku. Do lehkých příček se hodí nejlépe materiály URSA PUREONE TWP 37, URSA PUREONE TWF 37 nebo URSA TWP 1. Ve srovnání s příčkami bez izolace dojde ke zlepšení neprůzvučnosti o 6 až 15 dB.


Při stavbě příčky je nutné zvolit dostatečnou tloušťku izolace
Při stavbě příčky je nutné zvolit dostatečnou tloušťku izolace

Pokud odhlučnění není provedeno v rámci výstavby, dá se provést dodatečně a postupovat tak obdobně jako u starších bytů. Nejvhodnějším řešením je výstavba akustické předstěny. „Akustická předstěna se montuje před stávající stěnu a funguje jako dodatečná izolace. Navíc pomáhá zlepšit vzduchovou neprůzvučnost o prokazatelných 6 dB, přičemž tloušťka aplikované vrstvy je pouhých 4,25 cm. Do předstěny využíváme pružný, tuhý a uživatelsky velmi příjemný materiál URSA PUREONE USF 31,“ dodává Ing. arch. Tereza Vojancová.

Ursa PUREONE TWF
Izolace URSA PUREONE TWF

Specifika vícepatrových bytových domů

Největší problém s hlukem mívají obyvatelé vícepatrových domů, ve kterých se násobí zvuky pocházející z každodenního provozu domácností. Stačí přitom běžný pohyb po bytě, který sousedům z nižšího patra zní jako nepříjemné dupání, nebo posouvání předmětů po podlaze připomínající každodenní přemisťování nábytku.

Tehdy je třeba myslet na efektivní izolací podlahy, které se dosáhne použitím kročejová izolace. Dobře izoluje tzv. plovoucí podlaha, kdy se pod její roznášecí vrstvu vkládá speciální kročejová minerální izolace na bázi skla URSA UDP v tloušťce 20 až 40 mm. Kromě kvalitní izolace je nutné zajistit oddělení roznášecí vrstvy podlahy od obvodových konstrukcí. Tím dojde k zamezení šíření kročejového hluku akustickými mosty.

Poslední částí bytu, jejíž kvalitní izolace zajistí klidné bydlení, je strop. U stropu se instalují podhledy s minerální izolací vyrobené na bázi skla. Použití izolace URSA ze skelné vlny, například URSA PUREONE DF 39 nebo URSA DF 38, vykazuje vynikající výsledky zvukové neprůzvučnosti dřevěných trámových stropů.


Minerální izolace URSA pohlcují zvuk, zajišťují tepelný komfort a šetří životní prostředí

Minerální izolace URSA jsou klasifikovány nejvyšší třídou zvukové pohltivosti A, která zajišťuje maximální zvukový útlum. U všech je deklarován odpor proti proudění vzduchu AFr5 či více. Je nezbytné, aby izolace byla v konstrukci vzduchotěsně uzavřena. Čím těsněji budou obálkové konstrukce aplikovány, tím je minerální izolace výkonnější v pohlcování hluku. Minerální izolace URSA brání nejen prostupu hluku, ale i tepla a klasifikují se třídou reakce na oheň A1 jako nehořlavé.


URSA TWPURSA PUREONE TWP
Izolace URSA GLASSWOOL & URSA PUREONE TWP

Ani při volbě minerální izolace není třeba rezignovat na šetrnost k životnímu prostředí. Minerální izolace společnosti URSA jsou vyrobené z více než 90 % z obnovitelných zdrojů. Jejich podstatu tvoří ze 70 % skleněné střepy, které pochází z recyklovaného skla a přes 20 % pak tvoří písek. Materiály URSA GLASSWOOL i URSA PUREONE během svojí životnosti ušetří několiksetkrát více energie, než je třeba na jejich výrobu.


Rubriky článků