hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Každému třetímu člověku v ČR chybí finance na zateplení

10. 6. 2019

Zateplit plánuje podle průzkumu Sdružení EPS ČR 79 % Čechů žijících v nezatepleném domě. Třetina z nich však nemá a ani nebude mít na rekonstrukci potřebné finanční prostředky. Až 98 % Čechů, kteří již zateplili, přitom vnímá tuto investici za přínosnou. Jako hlavní pozitivum označují nejen úsporu energií a lepší tepelnou izolaci domu během celého roku, ale i snížení vlhkosti a hluku.Zateplení není pro Čechy žádnou novinkou a díky dostupnosti nejrůznějších dotačních programů se stává stále oblíbenějším řešením, jak zvýšit kvalitu bydlení. Skrze dotace dnes Češi při zateplování mohou dosáhnout až na 50% úsporu a tak není divu, že investovat do zateplování plánuje 79 % Čechů žijících v nezatepleném domě. Nejčastěji tak hodlají učinit v horizontu pěti let (39,3 %). I nadále se však jedná o investici, která zůstává pro mnoho českých domácností nad rámec jejich finančních možností. Celá třetina dotázaných (32,8 %) uvažujících o zateplení vnímá rozpočet domácnosti jako klíčovou překážku.


Ušetření díky dotacím


Tři ze čtyř Čechů potvrzují praktickou návratnost investice


„Zateplení se vyplatí, a to nejen na papíře. Z průzkumu vyplývá, že úspora energií a tím především vašich peněz je druhým nejčastějším důvodem Čechů k zateplení. Naše interní statistiky dokazují, že zateplením se platby za teplo reálně sníží, v některých případech až o 50 %,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Nižší účty má podle něj 76 % lidí, kteří mohou porovnat stav před a po zateplení. „Přesto podle našeho průzkumu celá třetina Čechů nemá na počáteční investici do zateplení dostatečné finanční prostředky,“ dodává.Proč zateplit? Podle Čechů hlavně pro lepší tepelnou izolaci a úspory energií i peněz


Hlavní motivací pro zateplení mezi Čechy nadále zůstává samotná tepelná izolace zajišťující dlouhodobé udržení stabilní teploty v budově během zimy, ale i léta, kdy nedochází k nadměrnému přehřívání. V průzkumu ji uvedlo 76 % dotázaných. Druhým nejčastěji skloňovaným důvodem je u 57 % Čechů úspora energií a peněz. V některých případech lidé vyzdvihli také snížení vlhkosti a rizika výskytu plísní či zlepšenou hlukovou izolaci.

„Zajímavostí je, že každý šestý Čech využil příležitosti zateplení domu k dalším stavebním úpravám,
které zvýšily komfort jeho bydlení. Zpravidla se jedná o výměnu oken, která by měla být automaticky
součástí tohoto typu rekonstrukce, neboť jde o nejčastější zdroj úniku tepla z domu,“ dodává k hlavním pozitivům zateplení pohledem Čechů Pavel Zemene.


Zateplené bydlení jako více komfortní - důvodyV zatepleném bydlí více než polovina národa


Dům či byt má podle průzkumu zatepleno již 58 % Čechů. Nejvíce izolovaných budov nalezneme v Karlovarském kraji, zatímco nejhorší stav je v tomto ohledu na Vysočině. „I když  se situace rok od roku zlepšuje, stále zde máme tisíce metrů čtverečních nezateplených obvodových stěn. V budovách přitom trávíme 90 % veškerého času a tak zvýšení komfortu jejich obývání by pro nás mělo být prioritou,“ upozorňuje Pavel Zemene.


Jedničkou mezi izolanty zůstává pěnový polystyren


Ze statistik roční spotřeby pěnového polystyrenu vyplývá, že se jedná o dlouhodobě nejoblíbenější izolační materiál na trhu. Většinový podíl zaujímá na fasádách a plochých střechách. Oblíbenost polystyrenu pramení z jeho vlastností, mezi něž řadíme pevnost, lehkost, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let. Vedle toho je ekologický a má vynikající mechanické a tepelně izolační vlastnosti, které si na rozdíl od jiných izolačních materiálů plně zachovává v čase.

O průzkumu: Průzkum Sdružení EPS ČR realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant Research v srpnu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo 525 respondentů ve věku 18 až 64 let z celé České republiky

Zdroj:  epscr.cz

Zajistíme energetické posouzení stavby

Nepropásněte jedinečnou možnost využít státních dotací na zelenou úsporám a ušetřit si tak až desetitísíce korun!
Naše kapacity se rychle plní a stále držíme nízké ceny za energetické posouzení stavby. Oslovte nás přes kontaktní formulář.

Máte dotaz? Zeptejte se, zajistíme vám Energetické posouzení stavby pro přidělení dotací.


Kontaktní formulářVaše osobní údaje (firma, jméno, email, telefon, adresa stavby, projekt) zpracováváme a držíme pouze za účelem vytvoření nabídky na materiál – což je Váš i náš oprávněný zájem.
Další informace se dozvíte v našich Zásadách zpracování údajů.


Štítky: Dotace na zateplení
Rubriky článků