hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

5 tipů proti přehřívání střech a budov

1. 8. 2017

Tropické letní dny jsou zpátky a s nimi i problém přehřívání obytných, ale i veřejných budov. V Česku se kvůli špatné tepelné izolaci přehřívá až polovina bytových jednotek. Domům chybí kvalitní zateplení plášťů, ale také střech a systém odvětrání, jež by obyvatele chránily před výkyvy vnějších teplot.

 


ilustrační foto, panelák, bytová výstavba, zdroj: Krytiny-strechy.czHodně domácností stále překvapuje, že zateplení funguje nejen v zimě proti chladu, ale i v létě proti horku. V interiérech bez klimatizace může teplota vystoupat i na více než 30 stupňů Celsia a jsou tak prakticky neobyvatelné. Nejhorší situace panuje ve velkoměstech, které horko akumulují. Rozdíl mezi teplotou ve městech jako je Praha, Brno, Olomouc nebo Ostrava může ve srovnání s příměstskými a venkovskými oblastmi dosáhnout až 10 stupňů Celsia. Jednou z možností, jak velkoměsta ochladit, mohou být i zelené střechy a stěny.

Češi ve vedrech doma trpí, přehřívá se až polovina rodinných i bytových domů

  • Když Česko zasáhnou tropická vedra, až polovina obytných budov se přehřívá, teplota v interiéru může vystoupat i na více než 30 stupňů Celsia.
  • Může za to nefunkční izolace plášťů a střech či špatný systém odvětrávání.
  • Nejhorší situace je přitom ve velkoměstech – v Praze, ale také v Brně, Olomouci nebo Ostravě.
  • Až 10 stupňů Celsia dosahuje teplotní rozdíl mezi velkoměsty a venkovem.
  • Jednou z možností, jak velkoměsta ochladit, mohou být i zelené střechy a stěny.
Jana Novotná bydlí s manželem a dvěma dětmi ve starším rodinném domě ve Středočeském kraji. Ložnici a dětský pokoj mají v podkroví. Ačkoli dům prošel rekonstrukcí, v tropických dnech je podkroví prakticky neobyvatelné a celá rodina se na spaní stěhuje do přízemí. Podobně je na tom i paní Ludmila Vacková z pražského sídliště. Panelák z roku 1967 je sice zateplený, ale střecha ne, a tak se její byt v posledním, sedmém patře v létě přehřívá, a vloni dokonce kvůli vedru strávila několik nocí na lodžii*.

Kvalitní tepelná izolace domu funguje obdobně jako termoska - v zimě uvnitř udržuje nápoj horký, v létě naopak studený.


Problém s přehříváním se týká všech nedostatečně zaizolovaných obytných, ale i veřejných budov (například školky, nemocnice, domovy seniorů), kterým chybí kvalitní zateplení plášťů, ale také střech a systém odvětrání, jež by obyvatele chránily před výkyvy vnějších teplot. Dobře tepelně izolovaný dům se v létě nepřehřívá a nepotřebuje chlazení.

„Teplota v obytných budovách by neměla překročit hranici 27 stupňů Celsia, v tropických dnech však stoupají teploty v interiéru bez klimatizace i na více než 30 stupňů. Kvůli špatné tepelné izolaci se v Česku přehřívá až polovina bytových jednotek,“ říká Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI).

Největší vedra jsou ve velkoměstech, teplotní rozdíl může dosáhnout až deseti stupňů

Nejhorší situace panuje v horkých letních dnech především ve velkoměstech. Přirozené povrchy (louka, les, pole) ve městech nahradily ty umělé (asfalt, beton, sklo), které mnohem více zadržují teplo. Současně případná srážková voda téměř ihned steče do kanalizace, a nestihne tak povrch ochladit. Přehřívání napomáhá také lidská činnost, teplo produkuje klimatizace, průmysl či doprava.

„Kvůli husté zástavbě, zalidnění a menšímu podílu zeleně velkoměsta trpí efektem takzvaných městských tepelných ostrovů – tedy vykazují vyšší teploty než okolní, méně zastavěné lokality (viz ilustrační obrázek níže). Například v Praze je celoroční průměrná teplota vyšší o 2,5 stupně Celsia oproti okolní přírodě,“ vysvětluje Marcela Kubů.

Pět tipů, jak přehřívání budov účinně zabránit, zdroj: AVMI
1. správná orientace domu, správné rozmístění a plocha prosklených ploch
2. dostatečná izolace domu (všech jeho obalových konstrukcí)
3. správná technika větrání (větrat okny na sever a až tehdy, když je teplota venku nižší než v interiéru)
4. kvalitní stínění (žaluzie, markýzy)
5. aktivní prvky - větráky, klimatizace

Teplotní rozdíl však může ve velkoměstech ve srovnání s příměstskými a venkovskými oblastmi dosáhnout až 10 stupňů Celsia. Kromě Prahy je možné městské tepelné ostrovy v České republice pozorovat také v Brně, Plzni, Olomouci nebo Ostravě.

Navíc vzduch se v tropických dnech ve městech neochladí ani v noci, jejich obyvatelé jsou tak horku vystaveni dlouhodobě. „Pokud je vnější teplota vzduchu ve dne i v noci prakticky totožná jako vnitřní, vzduch není možné ochladit ani průvanem,“ konstatuje Marcela Kubů. Pobyt v přehřátém a nedostatečně větraném interiéru má přitom prokazatelně negativní dopad na lidské zdraví. Nejohroženější skupinou obyvatel jsou tradičně senioři, děti a chronicky nemocní.

 
Autor a zdroj textu: TZ AVMI, Asociace výrobců minerální izolace

Logo Asociace výrobců minerálních izolací


Asociace výrobců minerální izolace (AVMI)
Asociace sdružuje nejvýznamnější výrobce minerální izolace v ČR. Její členové reprezentují více než 90 procent tuzemského trhu s minerálně vláknitými izolačními materiály ve stavebnictví. Asociace se zaměřuje na šíření informací o využití minerálních izolací a na spolupráci s veřejnou sférou při tvorbě legislativního prostředí a norem. Asociace působí na tuzemském trhu od roku 2009. Tuzemskými členy AVMI jsou společnosti KNAUF INSULATION, PAROC POLSKA, ROCKWOOL a.s., Divize ISOVER, Saint-Gobain Construction Products CZ a URSA CZ. Více informací na www.AVMI.cz.


Rubriky článků