hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

České stavebnictví táhnou evropské fondy, tvrdí analytici

8. 9. 2015

České stavebnictví táhnou vzhůru hlavně evropské fondy, ze kterých plynou peníze na dopravní infrastrukturu. Naopak pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba budov, zaostává. Vyplývá to z reakcí ČTK oslovených analytiků na dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu. Podle aktuálních dat ČSÚ vzrostla stavební produkce v červenci meziročně o 12,3 procenta, očištěný růst byl 14 procent.

 

Ilustrační foto, výstavba silnice, foto zdroj: Google.comHlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda připomíná, že stavebnictví začalo po krizi oživovat jako poslední z klíčových sektorů ekonomiky. "O to rychleji nyní roste, přičemž dynamika růstu zrychluje. Od letošního března vykázalo hned čtyři měsíce dvojciferný růst. K něčemu podobnému došlo naposledy začátkem roku 2007 před propuknutím světové finanční krize. Pravdou ovšem je, že stavebnictví má z čeho růst, protože základna je stále poměrně nízko - více než 17 procent pod úrovní roku 2008, posledního předkrizového," tvrdí Kovanda.
Podobný názor mají i další ekonomové a analytici. "Stavebnictví nemůže nerůst. V období, kdy se staví téměř všude, obzvláště v oblasti dopravních staveb, je pokles nereálný. Obrovské investice, které nyní proudí z evropských fondů do dopravních staveb, opět oživují stavebnictví," uvedl analytik Home Creditu Michal Kozub a zdůraznil, že růst stavebnictví je živený dočerpáváním evropských fondů.

Inženýrské stavitelství je motorem růstu i podle ekonoma ČSOB Petra Dufka. "Je to inženýrské stavitelství, a tedy především výstavba a opravy infrastruktury, kdo stojí za boomem celého odvětví. Ostatně při cestách napříč ČR si nelze nevšimnout rekordní stavební aktivity v oblasti dopravy. Z pohledu vývoje zakázek je vidět, že právě nyní dochází ke kulminaci prací v oblasti infrastruktury, za níž stojí především snaha o dočerpání peněz z fondů EU," podotkl Dufek.
Petr Kymlička z poradenské sítě BDO ale tvrdí, že přetlak poptávky ve sféře inženýrského stavitelství již začíná narážet na nedostatek kapacit především v železničním stavitelství. "Naopak je zřejmé ochlazení u pozemního stavitelství, kde dochází k výraznému poklesu zejména v bytové výstavbě. Také poměrně významné snížení počtu vydaných stavebních povolení nepřispívá k pozitivním výhledům pozemního stavitelství," upozornil Kymlička.
Na stejný problém upozorňuje také ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. "Až dvě ze tří firem (67 procent) potvrzují, že mají problém získat na trhu nové pracovníky. Polovina firem (54 procent) má problém zajistit i subdodávky na již uzavřené zakázky," zdůraznil Vacek s tím, že růst českého stavebnictví drží také velký objem veřejných zakázek, které firmy uzavřely v minulém roce a nyní na nich pracují.

Také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš varuje před možným zpomalením sektoru. "Celkovou spokojenost kazí výhled na další vývoj, který je signalizován trvale se snižující hodnotou vydaných stavebních povolení i nedostatkem nově vypisovaných veřejných zakázek. Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR dlouhodobě upozorňuje na nedostatečnou a pomalou investorskou přípravu projektů, která nejenže brzdí stavění, ale může mít za následek i nemožnost čerpání evropských fondů," upozornil Matyáš s tím, že výjimkou jsou jen stavby železniční infrastruktury.

 

Autor a zdroj článku: ČTKRubriky článků