hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Dvě třetiny stavebních firem pociťují nedostatek pracovníků

20. 8. 2015

Dvě třetiny stavebních firem působících na českém trhu pociťují nedostatek pracovníků. Nejvíce lidi chybí velkým firmám, které marně shání i subdodavatele. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví za třetí čtvrtletí zpracované společnostmi CEEC Research a SGCP, divize Weber.

 

ilustrační foto, stavebnictvíStavaři již dříve odhadovali, že o práci ve stavebnictví přišlo v minulých letech kvůli ekonomické krizi více než 50.000 lidí. Přitom jen velké firmy s více než 50 lidmi zaměstnávaly na konci loňského roku 80.000 pracovníků. Celkem ve stavebnictví nyní pracuje kolem 360.000 lidí.
Téměř třetina (30 procent) firem má problémy s některými profesemi, 37 procent vnímá nedostatek napříč firmou. "V českém stavebnictví chybějí technici, strojníci, mostaři, pracovníci kvalifikovaní pro práci na železnici, ale i fasádníci, zedníci, elektrikáři a další odbornosti," uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. Dodal, že nadpoloviční většina firem (54 procent) není v současnosti schopna zajistit na svou stavbu dostatek subdodavatelů. Třetině (33 procent) ředitelů stavebních podniků pracovníci nechybějí.

Největší problém s nedostatkem pracovníků mají hlavně velké stavební firmy, tvrdí to 78 procent jejich ředitelů. Pouze pětina z nich vyloučila, že by jim chyběly vlastní lidé nebo subdodavatelé (22 procent, respektive 19 procent). Malým a středním společnostem, které mívají dostatečně širokou základnu zaměstnanců, chybějí vlastní lidé v 61 procentech případů.
Nedostatek subdodavatelů pociťují čtyři z deseti (41 procent) společností. Z pohledu zaměření firem není situace nikterak odlišná a odpovídá průměrným výsledkům výzkumu. "Jednoduše je to tak, že poptávka je vysoká a kapacit, které umí dobře vyrobit, je na trhu nedostatek," podotkl ekonomický ředitel Strabag Rail Luboš Tomášek.

Výsledky nejnovější analýzy českého stavebnictví také ukazují, že více než třetina (39 procent) firem má nyní zakázek větší množství, než ve stejném období loňského roku. Čtyři z deseti společností mají stejný objem nasmlouvaných prací jako před rokem. Vytíženost strojů, ale i zaměstnanců stavebních firem, je téměř stoprocentní, pohybuje se průměrně kolem 94 procent. Některé firmy mají nasmlouvány práce na dlouhé ilustrační foto, výstavbaměsíce dopředu.
Větší naplněnost mají firmy, které se zabývají výstavbou dopravní infrastruktury (95 procent), než společnosti, které staví a rekonstruují budovy (93 procent). "Na stavebním trhu je nyní obecně velká poptávka po kvalifikovaných kapacitách. Naše kapacity jsou v tuto chvíli vytížené," potvrdil statutární ředitel Skansky Roman Wieczorek.
Podle člena představenstva společnosti Porr Antonína Dani na trhu není nedostatek firem, ale hlavně nedostatek technicky vzdělaných a manuálně zručných lidí. "Myslím, že stavebních kapacit je v České republice dostatek. V období krize vlastně nezanikla nebo neodešla z trhu v ČR žádná nadnárodní firma. Možný problém vidím v oblasti dělnických profesí, jelikož stavebnictví není pro mladou generaci atraktivní a dochází ke stárnutí současných pracovníků," podotkl Daňa.

Stavebnictví silně zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 do roku 2013 přišli o 443 miliard korun, což je obrat oboru za rok. To se výrazně projevilo i na zaměstnanosti v sektoru. Podle Českého statistického úřadu klesl loni počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně o 4,8 procenta.

 

Autor a zdroj článku: ČTKRubriky článků