hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Stavebnictví bude i nadále růst, očekávají analytici a odborníci

15. 4. 2015

Stavebnictví bude v příštích měsících pokračovat v růstu, hlavně díky veřejným zakázkám. Vyplývá to z vyjádření analytiků a odborníků pro ČTK. Český statistický úřad uvedl, že stavební produkce v únoru vzrostla meziročně o šest procent. "Tuzemské stavebnictví zažívá nejlepší start roku za posledních sedm let. Svižný růst v prvních měsících už nelze jako v loňském roce přičítat jen na vrub nízké srovnávací základně. Z dat je patné, že stavebnictví se skutečně začíná nadechovat a rychleji zasypávat příkop, který tu nastal po roce 2008, kdy začala ekonomická a finanční krize," uvedl ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
Také prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš poukázal na pokračování mírného vzestupu stavebnictví. "Byl bych rád, kdybych mohl s jistotou říct, že je to natrvalo," dodal Matyáš.

 

Podle něj táhnou inženýrské stavitelství vzhůru hlavně dostatek peněz ve Státním fondu dopravní infrastruktury a přísliby zahájení velkých staveb. "V pozemním stavitelství by měla příznivější roli než doposud sehrát bytová výstavba, především proto, že úroveň úroků hypoték je stále významně nízká," doplnil.

Ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek upozornil na významnou roli veřejného sektoru. "Základem celoročního růstu stavebnictví bude nárůst objemu veřejných zakázek, které se pro stavebnictví připravují. Sektoru pomáhá i příliv zakázek od privátních investorů, například z oblasti strojírenské a průmyslové výroby," uvedl. Větší objem zakázek proti minulému roku má již každá třetí společnost. "Obdobný podíl firem proto také plánuje přijímat nové zaměstnance, aby tak byly schopny uspokojit zvyšující se poptávku," dodal Vacek.
Naopak hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda stavebnictví stále nazývá "nemocným mužem" české ekonomiky. "Únorová čísla sice vykazují růst, ale zejména k přihlédnutí k poměrně mírné zimě se nejedná o růst nikterak závratný. V porovnání s předkrizovým rokem 2008 byla stavební produkce v únoru stále téměř o třetinu níže - a návrat na někdejší úrovně nelze očekávat dříve než v roce 2020," upozornil.

Stavebnictví pomalu ožívá z výrazné krize, do které se dostalo v minulých letech. Objem oboru mezi lety 2008 a 2013 klesl o 443 miliard korun, což je roční obrat stavebnictví. Práci u českých stavebních firem ztratilo přes 50.000 lidí.

 

Autor a zdroj: ČTK

 Rubriky článků