hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Nová zelená úsporám - rady a tipy

V pondělí startují novinky v programu Nová zelená úsporám, za kombinaci s kotlíkovými dotacemi bonus až 40 tisíc Kč

4. 9. 2017

Až 40tisícový bonus za kombinaci s kotlíkovou dotací a širší nabídku v oblasti solárních systémů nabídne od 4. září program Nová zelená úsporám.

Ruku v ruce se zářijovými novinkami spouští SFŽP ČR také nový webový rozcestník Poradenského centra NZÚ. Zájemci o dotaci z populárního dotačního programu v něm najdou přehledně a na jednom místě vše potřebné pro vyřízení podpory i zcela nový seznam specialistů z řad dodavatelů či zpracovatelů odborného posudku.



Vyměnit starý kotel za nový díky kotlíkovým dotacím a současně zateplit dům s programem Nová zelená úsporám bude od pondělí 4. září ještě výhodnější. K dotacím z programu Nová zelená úsporám přibude zcela mimořádný dotační bonus až 40 tisíc korun pro ty, kteří oba programy zkombinují.

„Snažíme se domácnosti motivovat, aby energetické úspory svých domovů řešily komplexně, to znamená, aby využily pro zateplení domů dotaci Nová zelená úsporám a současně vyměnily starý kotel díky kotlíkovým dotacím. Nejen že se jim to vrátí v nižších platbách za energie, ale navíc od nás dostanou na investice ještě bonus až 40 tisíc korun,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na co konkrétně se bonus vztahuje, upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace administruje: „Bonus získají ty domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří či instalaci solárního systému s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný ekologický a úsporný zdroj tepla. Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel. Žadatel si tedy může požádat letos na podzim o kotlíkovou dotaci a třeba na jaře příštího roku o dotaci na zateplení. Po dokončení projektu mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak i bonus za výměnu kotle.“ Zároveň Petr Valdman ale upozorňuje, že zpětně k již podané žádosti z programu Nová zelená úsporám se bonus nevyplácí.

Dotace až 150 tisíc na výkonnější domácí fotovoltaické elektrárny
„Zcela nově dotací až 150 tisíc korun podpoříme i pořízení větší solární fotovoltaické elektrárny (s výkonem více než 4 000 kWh/rok), která je vhodná zejména pro domy s vyšší spotřebou elektřiny, tzn. například vícegenerační domy nebo rodiny s malými dětmi,“ říká ministr Brabec a dále představuje hlavní výhody těchto domácích elektráren: „Vyrobenou energií je možné vytápět dům, ohřívat vodu i dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů. Přebytky energie se akumulují a mohou posloužit například na dobití elektromobilu.“ 

Šanci dostanou ale i ti, kteří již peníze na solární systém z Nové zelené úsporám získali v minulosti a nyní by jej rádi rozšířili a zefektivnili například přidáním dalších baterií. O všechny novinky si mohou domácnosti začít žádat od pondělí 4. září letošního roku.

Od roku 2014 proplatil Státní fond životního prostředí ČR přes 14 tisíc žádostí. V domácnostech je tak už přes více než 2,3 mld. korun. Další aktuální výsledky programu najdete v příloze.

Webové Poradenské centrum NZÚ v novém kabátu
„Abychom zájemcům o dotace Nová zelená úsporám co nejvíce usnadnili podávání žádostí, připravili jsme pro ně zcela nové webové poradenské centrum, kde najdou mnoho zajímavých a užitečných informací a návodů na jednom místě," informuje Petr Valdman.

Webový rozcestník Poradenského centra nabízí kromě seznamu specialistů a dodavatelů i vzorové projekty konkrétních domů, jejichž stavba či přestavba proběhla za podpory programu Nová zelená úsporám, mapu realizovaných projektů či kalkulačku pro výpočet výše dotace. A nechybí ani žadateli vyhledávané seznamy výrobků. Vše potřebné pro vyřízení dotace z NZÚ je nyní dostupné on-line z jednoho místa.

Novinkou na webu je zejména databáze specialistů. Obsahuje stovky kontaktů na odborníky, dodavatelské a realizační firmy, kteří pomohou s přípravou a provedením rekonstrukce či stavby domu z programu Nová zelená úsporám. Vyhledávat se v ní dá podle oboru i místa působnosti, žadatelé zde najdou kontakty na dodavatele ve svém nejbližším okolí. Naleznou zde také zpracovatele energetického posudku, projektanty, architekty, poradenské firmy, technický dozor či dodavatele stavebních prací.

 „Specialisty na seznamu bychom mohli s trochou nadsázky nazvat jako ‚NZÚ friendly‘,“ popisuje hlavní smysl novinky Petr Valdman. „Vytvořili jsme jej na četná přání lidí, kteří se setkávají s odmítavou reakcí u dodavatelů, jež nemají dostatek informací a zkušeností s projekty z NZÚ. Chceme tím pomoci žadatelům najít toho správného odborníka, který buď má přímou zkušenost s dotacemi, nebo má zájem na takovém dotovaném projektu spolupracovat,“ upřesňuje a jedním dechem dodává, že nejde o žádný závazný seznam prověřených specialistů, které jsou žadatelé o dotace povinni využít. „Seznam má pouze doporučující charakter. Vždy je dobré poptat více dodavatelů, zjistit si reference, srovnat ceny a dodávku pojistit smlouvou o dílo,“ dodává ředitel Valdman.

Nový seznam specialistů není zdaleka konečný. Jeho aktualizace probíhá průběžně. Zaregistrovat se může každý dodavatel, který poskytuje služby související s projekty z NZÚ, Fond nevyžaduje žádné speciální dokumenty či osvědčení.

Poradenské centrum NZÚ

Na novinky a možnosti dotací z NZÚ se mohou zájemci informovat nejen na všech krajských pracovištích, ale také na řadě bezplatných seminářů po celé republice či přímo na stánku SFŽP ČR na stavebním veletrhu FOR ARCH 2017, který se koná od 19. – 23. září v PVA EXPO Praha Letňany.

Příloha: Tabulka NZU od roku 2014


Autor a zdroj textu: Oficiální web programu Nová zelená úsporám, TZ
Logo Nová zelená úsporám



Rubriky článků