Nová zelená úsporám - rady a tipy
Video kampaní vyvrací mýty kolem dotací
21. 6. 2017
Fond nově na sociálních sítích, video kampaní vyvrací mýty kolem dotací
„Jsme tak trochu jiní úředníci.“ Motto prvního ze tří videí k programu Nová zelená úsporám charakterizuje soubor komunikačních novinek, které připravil Státní fond životního prostředí na červen. Kromě mediální kampaně podporující čerpání dotací z programu Nová zelená úsporám a připravované kotlíkové dotace, otvírá další komunikační kanály: Twitter, YouTube a LinkedIn.
„Připojit se může každý, koho zajímá dění kolem dotací z Operačního programu Životní prostředí, Národního programu Životní prostředí a chce mít informace takříkajíc ‚z první ruky‘ ihned ve svém mobilu či počítači. Sociální média doplňují stávající informační kanály – především newsletter odcházející z našich webových stránek do mailových schránek, samotný web a tištěný měsíčník Priorita,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR a doplňuje: „Pro dotazy a osobní komunikaci však zůstává primárním kanálem jak telefonní zelená linka, tak mailová adresa info@sfzp.cz.“
Video kampaní proti předsudkům kolem dotací
Že vyřídit dotaci trvá dlouho a je příliš složité, že rekonstrukce domu vyjde levněji bez projektu i bez dotace, nebo že po zateplení nebude dům dýchat – to jsou jen některé z mnoha mýtů, které panují kolem dotací na úsporné bydlení. Ty nejrozšířenější vyvrací nová video kampaň k programu Nová zelená úsporám.
Dotační program Nová zelená úsporám Ministerstva životního prostředí je příkladem dobře fungujícího dotačního projektu na podporu úspory energií a zavádění obnovitelných zdrojů energie, a také vzorem pro řadu evropských států. O dotace mohou domácnosti žádat průběžně v kontinuální výzvě až do roku 2021 a přijít si mohou na stovky tisíc korun. Stačí mít kvalitní projekt a doložit Státnímu fondu životního prostředí ČR potřebné dokumenty. „Přesto se řada lidí požádat o dotaci ani nepokusí jenom proto, že zaslechli ze ‚zaručených zdrojů‘ rozličné polopravdy či zkreslené zkušenosti. Nová kampaň vtipnou formou upozorňuje právě na ty fámy, se kterými se setkáváme na Fondu nejčastěji,“ komentuje komunikační kampaň Petr Valdman s tím, že snahou Fondu je toto vnímání změnit.
Série tří animovaných edukačních videí bude šířena převážně sociálními sítěmi a on-line kanály Fondu a Ministerstva životního prostředí.
Nová zelená úsporám – mýtus 1: vyřídit žádost je složité a zdlouhavé
První video upozorňuje na rozšířený názor, že vyřídit žádost o dotaci je pro ‚obyčejného smrtelníka‘ složité, její posouzení může trvat i několik let a přitom není vůbec jisté, že peníze vůbec dorazí.
„Tento mýtus se traduje z dob původního programu Zelená úsporám. Nová zelená úsporám je nastavena mnohém lépe a vstřícněji k žadatelům,“ komentuje námět prvního videa ředitel Petr Valdman. „Situace, že na podanou žádost nezbydou peníze, nastat nemůže, neboť je pro žadatele blokujeme již v okamžiku podání žádosti. Zavedli jsme pravidlo 3 týdnů, kdy se žadatel do tří týdnů po podání elektronické žádosti dozví, zda je žádost v pořádku nebo je něco potřeba doplnit. Tři týdny jsou potřeba na kontrolu doložení realizace projektu. Jakmile bude žádost schválena, bude žadateli do tří týdnů od uzavření smlouvy odeslána dotace na účet. To znamená, že bezchybně podaná žádost již po realizaci je vyplacena do 9 týdnů," vysvětluje Petr Valdman.
Výrazné zjednodušení znamená pro žadatele i menší počet příloh, které je nutné k žádosti doložit. Ve většině případů je Fond navíc akceptuje v prosté kopii, odpadlo časově náročné notářské ověřování. Zároveň Fond upřednostňuje komunikaci elektronickou cestou, která žadatelům ušetří další čas. Není třeba tedy běhat se vším na poštu či vlastnit elektronický podpis, k řadě úkonů lze využít běžný e-mail.
Pokud se při podání žádosti objeví jakékoliv nejasnosti, je možné se s dotazy obracet na bezplatnou telefonní linku 800 260 500, na e-mailovou adresu info@sfzp.cz nebo využít možnosti osobních konzultací na kterémkoli krajském pracovišti Státního fondu životního prostředí ČR.
Nová zelená úsporám – TV spot 2017 na YouTube
Kotlíkové dotace – TV spot 2017 na YouTube
-
30. 8. 2024Webinář -Systémová řešení pro zateplení podkroví › více zde
-
Webinář - Inovace a udržitelná řešení ve stavebnictví › více zde
-
Webinář - Nerezové komíny pro komerční i nekomerční využití. › více zde
-
19. 4. 2024Webinář ISOVER - Systémová řešení pro zateplení podkroví › více zde
-
12. 4. 2024Webinář - HELUZ Digitální a elektronické podklady pro navrhování v praxi › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky