Zateplování - obecné informace
Minerální vlna - parametry a pokládka
27. 6. 2016
OBECNÝ CHARAKTERISTIKA
TECHNICKÉ PARAMETRY MINERÁLNÍ VLNY PRO JEDNOPLÁŠŤOVÉ PLOCHÉ STŘECHY
V souvislosti s touto tepelnou izolací je nutno připomenout, že ČSN 73 1901 :99 .Navrhování střech" uvádí v poznámce Č. 2 k článku 5.10: "Pro povlakové hydroizolační vrstvy nepochůzných střech se doporučují soudržné podklady o pevnosti v tlaku nejméně 40 kPa při 70% stlačení" (40 kPa = 4 t/rn-). Tomuto požadavku vyhovují všechny výrobky z minerální vlny dodávané na vytvoření tepelné izolace ploché střechy:
- MONROCK MAX (MAX f) min. 40 kPa
- DACHROCK. min. 70 kPa
- ORSIL S min. 60 kPa
- NOBASIL SPf min. 50 kPa
Tabulka: Obecné technické parametry tepelné izolace z minerální vlny pro jednoplášťové ploché střechy*
Součinitel tepelné vodivosti λ |
charakteristický | 0,04 W/(m.K) |
výpočtový | informativně 0,044 W/(m.K) | |
Objemová hmotnost ρ |
115 až 160 kg/m3 | |
Faktor difuzního odporu μ |
2 až 3,5 | |
Napětí v tlaku |
při 10% stlačení | min. 40 kPa |
při 2% stlačení | neuvádí se | |
bez stlačení | neuvádí se | |
Přípustné zatížení tepelné izolace v tlaku** |
0,4 t/m2 | |
Třída reakce na oheň |
A1 | |
Maximální trvalé tepelné namáhání |
cca +250°C |
Někteří výrobci nabízí i lehčí (a proto levnější) výrobky s menší pevností v tlaku, které se kladou vždy jako spodní vrstva dvouvrstvé tepelné izolace ploché střechy v kombinaci s pevnějšími výrobky pokládanými vždy jako vrchní vrstva.
POKLÁDKA DESEK Z MINERÁLNÍ VLNY NA PLOCHÝCH STŘECHÁCH
- Vzhledem k velmi nízké hodnotě faktoru difuzního odporu výrobků z minerální vlny je téměř vždy nutné použít kvalitní parozábranu. K tomu je nutno přihlédnout zejména u nosné konstrukce z trapézového plechu, kde je často parozábrana vynechána v mylné představě, že trapézový plech je parotěsný. Není tomu tak a důsledkem takového nesprávného postupu pak bývají neodstranitelné závady vedoucí v totální rekonstrukci střechy.
- Ze stejného důvodu je nutná kvalitní parozábrana u nosné konstrukce z dřevěného bednění nebo OSB desek. Bednění z prken je díky spárám mezi jednotlivými prkny difuzně otevřené a jeho ekvivalentní difuzní tloušťka je proto Sd = cca 0,27m! U dřevoštěpkových desek oSB je faktor difuzního odporu udáván hodnotou μ = 300 až 450 a ekvivalentní difuzní tloušťka desek tl. 22mm se potom pohybuje v rozmezí od 6,6m do 10m!
- Kvalitně provedená parozábrana plní zejména u střech objektů, které mají nosnou konstrukci z trapézového plechu a vodotěsnou izolaci volně položenou a mechanicky kotvenou, také funkci vzduchotěsné vrstvy. Pokud není provedena kvalitní parozábrana, může docházet při namáhání střešního pláště větrem (které vyvolává na jedné straně sání a na druhé podtlak) k průniku vzduchu z interiéru skrz spáry mezi tabulemi trapézového plechu do střešního pláště. Takto vyvolané proudění teplého a vlhkého vzduchu do tepelné izolace z minerální vlny způsobuje nejen nadměrné tepelné ztráty, ale i zvýšený přísun vlhkosti do tepelné izolace.
- Maximální přípustné zatížení v tlaku se u většiny výrobků z minerální vlny zpravidla pohybuje kolem 4 kPa (= 400 kq/rrr'). Tepelnou izolaci z minerální vlny proto nelze použít na ploché střechy, na nichž bude provozní souvrství tvořící například terasy, ale lze ji často použít i na ploché střechy s extenzivní zelení.
- Výše uvedené zatížení v tlaku je zatížení plošné. Lokální bodové zatížení (tj. zatížení koncentrované do malé plochy) působící na určitou ohraničenou část povrchu materiálu se posuzuje jinými metodami.
- Přestože většina výrobců dodává tyto výrobky s hydrofobizační úpravou, nesmí výrobky z minerální vlny na stavbě zmoknout ani nesmí být při realizaci střešního pláště dlouho- době vystaveny zvýšené vlhkosti.
- Desky z minerální vlny se kladou vždy na vazbu a těsně na sraz.
- Protože desky z minerální vlny nemají téměř žádnou tepelnou roztažnost, nedochází u nich v průběhu roku k žádným objemovým změnám. Při pečlivé pokládce je proto možné pokládat je i jen v jedné vrstvě. Z těchto důvodů nejsou tyto výrobky dodávány se zámky tvořenými polodrážkou (ozubem), jako tomu bývá například u tepelné izolace z polystyrenu.
- Z hlediska větší spolehlivosti se však obvykle doporučuje (zejména u lehkých střech) minimalizovat vznik případných tepelných mostů pokládkou této tepelné izolace ve dvou navzájem posunutých vrstvách s prostřídanými spárami. Pokud se pokládají desky z minerální vlny ve dvou vrstvách o rozdílné objemové hmotnosti, měly by být dodány vždy v různých tloušťkách, aby nedošlo kjejich záměně.
- U střechy s nosnou konstrukcí z trapézového plechu se desky z minerální vlny kladou vždy kolmo na vlny plechu.
- Desky z minerální vlny lze přilepit k parozábraně z asfaltového pásu buď pomocí horkého oxidovaného asfaltu AOSI 85/25, nebo pomocí speciálních lepidel za studena. Parozábrana z asfaltového pásu musí mít v takovém případě povrch opatřený jemným popískováním - asfaltový pás tvořící parozábranu v žádném případě nesmí mít povrch opatřen separační PE fólií a neměl by být na jeho povrchu ani mastek.
- Na trhu jsou i speciální parozábrany, které jsou na horním povrchu opatřeny samolepící vrstvou, jež umožňuje po aktivaci plamenem hořáku přilepit i tuto tepelnou izolaci k podkladu. V tomto případě je však nutné používat jen takové samolepící parozábrany, jejichž výrobce výslovně uvádí možnost spolehlivého nalepení tepelné izolace z minerální vlny.
- Desky z minerální vlny lze také samostatně při kotvit k podkladu skrz parozábranu mechanickými upevňovacími prvky s přítlačnou podložkou. Tato technologie se často používá u střech s nosnou konstrukcí z trapézového plechu. S výhodou se však používá také tam, kde je nerovný podklad (například u rekonstrukcí střech s doteplením), nebo tam, kde vlastní tvar střechy není rovinný a kde proto obvykle není možné použít jiné tuhé deskové výrobky - například výrobky z pěnového polystyrenu.
- Nejpoužívanější technologií provádění povlakové vodotěsné izolace na tepelnou izolaci z minerální vlny je volná pokládka hydroizolačních fólií s jejich přikotvením k podkladu skrz tepelnou izolaci a parozábranu pomocí upevňovacích prvků s přítlačnými podložkami. Stejný způsob pokládky však dnes umožňují i kvalitní asfaltové pásy - a to v jednovrstvém i dvouvrstvém provedení.
- V případě používání vodotěsné izolace z asfaltových pásů s technologií jejich natavování na tepelnou izolaci z minerální vlny je zpravidla nutné použít jen výrobky s nakašírovanou vrstvou asfaltu zajišťující spolehlivé natavení vodotěsné izolace. Existují však také speciální technologie umožňující přímou pokládku asfaltových pásů na nenakašírovaný povrch výrobků z minerální vlny.
- Pomocí výrobků z minerální vlny je také možné vytvářet spádové vrstvy střešního pláště (podobně jako u pěnového polystyrenu) a lze také pomocí tzv. kozích hřbetů vytvořených z dvoustranně spádovaných desek přespádovat úžlabí ke střešním vtokům. Z minerální vlny se vyrábí i dnes nezbytné náběhové klíny 50/50 nebo 60/60 až 100/100mm, osazované do přechodu vodotěsné izolace z asfaltových pásů z vodorovné izolace na svislou (například u atik). Někteří výrobci nabízí z minerální vlny i výplně mezer mezi vlnami trapézových plechů.
- Tepelná izolace z minerální vlny je z hlediska své hořlavosti zařazena dle ČSN EN 13501-část 1 do třídy reakce na oheň A1. proto se tato teplná izolace používá s vhodnou vodotěsnou izolací zejména tam, kde je vyžadována vyšší požární odolnost střešního pláště. Střešní pláště vhodné do tzv. požárně nebezpečného prostoru musí splnitpodmínky zkoušky BRoof (t3).
Autoři textu: Karel Chaloupka a Zbyněk Svoboda
Zdroj: Publikace Ploché střechy, vydavatelství Grada Publishing, a.s.
-
Indexy cen výrobců ve stavebnictví - srpen 2024 › více zde
-
Otevřel se příjem žádostí o dotaci na výměnu všech starých kotlů › více zde
-
4. 10. 2024Webinář ISOVER, RIGIPS, WEBER - Prefabrikované systémy pro efektivní výstavbu › více zde
-
Celosvětový úklidový den (World Clean Day) - zapojte se do úklidu Česka již 20.9.2024 › více zde
-
27. 9. 2024Webinář DÖRKEN - Plošné drenáže ve spodní stavbě › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky