hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplování fasády - Vše na jednom místě

Jak ochránit fasádu domu před vnějšími vlivy

17. 3. 2017

Zateplení fasády domu kontaktním způsobem pomocí izolace z kamenné vlny ROCKWOOL přináší ekonomické úspory a je šetrné k životnímu prostředí. Na druhé straně existují různé vnější vlivy, které mohou celou investici do zateplení znehodnotit. Je proto nutné zohlednit třeba i výběr správné omítky nebo působení klimatických vlivů, plísní a řas. Dobrým pomocníkem může být i využití termovize.
 


Pro fasádní systémy obecně platí, že jsou pro ně vhodnější světlější odstíny omítek, které mají vyšší koeficient odrazivosti. Povrch fasády se vlivem slunečního záření tak nezahřívá a netrpí teplotními rázy. „Pokud je zateplení kontaktním způsobem provedeno izolací z kamenné vlny, je nutné použít silikonové nebo silikátové omítky. Doporučujeme také minimální velikost zrna omítky 1,5 mm, i když jsou systémy, které jsou certifikované i na menší velikosti zrna,“ říká odborník společnosti ROCKWOOL Jozef Dírer, projektový specialista pro kontaktní fasády.

Na fasádu trvale působí klimatické podmínky, jako jsou dešťové srážky nebo i kondenzace vodních par na povrchu. „Za příčinu biotického napadení můžeme považovat kvalitu použitých materiálů i celkovou skladbu kontaktního zateplovacího systému,“  říká Jozef Dírer a dodává: „Plísně a řasy se objevují hlavně na severní a východní straně fasád. Jejich výskyt ovlivňuje také zeleň v bezprostřední blízkosti  stavby. Ideální vzdálenost keřů a stromů od fasády je alespoň 2 metry.“

Zbavit se plísní a řas je možné speciálními přípravky v kombinaci s mechanickým odstraněním. Potom je potřeba ještě provést preventivní ochranný nátěr. V současnosti však neexistuje 100% a trvalé řešení ochrany fasády. Přípravky s fungicidní přísadou sice zabraňují vzniku a šíření těchto nepříznivých vlivů, ale pouze dočasně.

Termovize umí odhalit vady stavby, netěsnosti a tepelné mosty nejen v konstrukci, ale i ve fasádě. V praxi by se termovizní snímky měly pořizovat hlavně před samotným zateplením nebo rekonstrukcí domu. Termokamera je užitečná i v průběhu rekonstrukce, kdy může pomoci odhalit chyby a závady, které je možné napravit s vynaložením malých finančních prostředků.

Snímání termokamerou je vhodné realizovat v době, kdy se ochladí a teplota klesne alespoň na -5°C. „Je možné snímat také interiér, kde můžeme odhalit, jak se uvnitř místností projevila správně, či nesprávně zateplená fasáda. Zjistíme, jestli máme dobře osazená okna a dveře, případně, zda bychom měli zateplit strop nebo podlahu pod stropem,“ říká Jozef Dírer.

Zateplení fasády kontaktním způsobem (ETICS) izolací z kamenné vlny snižuje tepelné ztráty a náklady na vytápění objektu. Například izolace z kamenné vlny ROCKWOOL přispívají k příjemnému klimatu uvnitř budovy a zlepšují tepelnou pohodu v místnostech. Konstrukce je chráněna před teplotními výkyvy vnějšího prostředí, v létě se nepřehřívá a v zimě nedochází k jejímu prochlazování.

Kamenná vlna zvyšuje požární bezpečnost domu a zlepšuje zvukovou neprůzvučnost izolovaých obvodových stěn. Zateplovací systém s izolací z kamenné vlny je prodyšný a zvýšená povrchová teplota obvodové stěny na vnitřním povrchu vede například k minimálnímu výskytu plísní.



 

O společnosti ROCKWOOL
ROCKWOOL, a.s., patří do skupiny ROCKWOOL Group, předního světového výrobce produktů a systémových řešení na bázi kamenné minerální vlny. Výrobky z kamenné vlny přispívají ke zvýšení energetické účinnosti, požární odolnosti a zlepšení akustiky stavebních objektů.


Zdroj a autor: ROCKWOOL


Rubriky článků