hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplování fasády - Vše na jednom místě

Každá druhá domácnost je ohrožena syndromem nezdravých budov

2. 12. 2016

V létě se váš dům přehřívá, v zimě z něj naopak teplo uniká až příliš. Klima v domě či bytě vám způsobuje únavu, nevolnost, alergické projevy či bolestivé migrény. Pokud se potýkáte s podobnými obtížemi, na vině může být takzvaný syndrom nezdravých budov. Škodlivému prostředí v budovách lze dle odborníků ze Sdružení EPS ČR předcházet pravidelným, krátkým a intenzivním větráním a kvalitním zateplením.
 

Ilustrační fotoSvětová zdravotnická organizace varuje před syndromem nezdravých budov již od roku 1984.  Problém dráždivého prostředí v budovách podle statistik WHO postihuje 60 % celosvětové populace bez ohledu na vnější ovzduší a klimatické podmínky napříč kontinenty. Nezateplené či nedostatečně zateplené budovy totiž trpí kvůli neregulovatelnému kontaktu vnějšího a vnitřního vzduchu nevhodným mikroklimatem. „ Obyvatelé takových budov nejsou zvyklí a naučení správně větrat, čímž mikroklimatické podmínky budov ještě zhoršují. Příliš malou výměnou vzduchu se totiž v domě hromadí toxické látky a zvyšuje se vlhkost vzduchu, což může způsobit růst plísní. Přílišným větráním a přetápěním v zimě se naopak vlhkost vzduchu významně snižuje. Odtud pramení četné zdravotní potíže – slzení očí, podrážděné sliznice, ztížené dýchání, bolesti hlavy či zalehlé dutiny,“ vysvětluje podstatu syndromu nezdravých budov předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene.

Nepříjemné mikroklima? Může pomoci větrání

Kromě kvalitního zateplení, které by mělo být samozřejmostí u všech budov, se na klimatu budovy podílí i pravidelné větrání. „Stačí větrat krátce, klidně i jen pár minut několikrát denně, zato intenzivně s okny otevřenými dokořán. Použití větračky není tak účinné - dochází k teplotní výměně mezi vnějším a vnitřním prostředím, ale obměna vzduchu je pouze částečná. Nic nevymění vzduch v místnosti lépe než krátký a častý průvan,“ radí Pavel Zemene.

Pokud je vaše budova zateplená a pravidelně větráte, ale přesto při pobytu v domě trpíte alergickými symptomy, na vině je pravděpodobně nedostatečná izolace. Syndrom postihuje zejména starší budovy zateplené slabou vrstvou polystyrenu kolem 5 centimetrů, jak bylo zvykem ještě v 90. letech minulého století. Účinným a zároveň úsporným řešením této situace je dozateplení.

Kdy je dozateplení vhodné?

„Oproti stržení a instalaci nového zateplení je dozateplení, pokud jde o přímé náklady, jednoznačně levnější. Aby však bylo technicky a funkčně dokonalé, je potřeba odborně zhodnotit stav původní izolace,“ říká Pavel Zemene. Odborná konzultace a kontrola stávajícího zateplení by měla být prvním bodem plánování instalace dozateplení. Kontrola totiž může odhalit skryté vady na zateplení, které by mohly způsobit odlupování nebo dokonce zhroucení celého izolačního materiálu ze zdiva.

Původní zateplení je v pořádku, co teď?

ilustrační fotoPokud vaše původní zateplení úspěšně projde kontrolou odborníka, neznamená to, že se můžete pustit do zateplování svépomocí. Pro stavební práce si vždy najměte profesionální stavební firmu. Jejímu výběru by však měl předcházet ještě energetický audit, který napoví, jaká místa v konstrukci jsou z hlediska úniků energie nejrizikovější. Nechte si vypracovat také projektovou dokumentaci, díky které se v procesu zateplování snadněji vyznáte vy, stavebníci i stavební dozor. 

Stavební firmu vybírejte podle referencí předešlých zákazníků. „Při zateplování je důležité nejen jeho správné provedení, ale také použitý materiál. Zajímejte se o původ materiálu použitého při výrobě vašich zateplovacích desek. Nekvalitní materiál by mohl celou vaši snahu zkazit například výdutěmi, nepřilehnutím na podklad či nedokonalým těsněním,“připomíná Pavel Zemene. Kvalitu materiálu si můžete ověřit logem písmene „Q“ na každém z produktů výrobců, kteří jsou členy Sdružení EPS ČR. Seznam výrobců, kteří se mohou pyšnit značkou kvality, naleznete na oficiálních webových stránkách Sdružení
www.epscr.cz

Získejte finanční pomoc od státu

Investice do zateplení není malým výdajem, finanční injekce v podobě dotací vám však může výrazně pomoci. Podpory udělované v rámci výzev dotačních fondů, zejména v programu Nová zelená úsporám, dosahují až do výše milionů korun. Udělená podpora se vypočítává podle skutečně realizovaných opatření pro snížení energetické náročnosti a hrají zde roli velikosti plochy obvodových stěn, střechy a další parametry budovy. „Dotace je udělována na zateplení jak nové, tak i na částečné dozateplení. Díky kontinuálnímu příjmu dotací navíc nyní nemusíte čekat na zahájení příjmu žádostí jako v minulých letech, ale žádost můžete podat hned teď,“ uzavírá Pavel Zemene. 

Autor textu: Ing. Pavel Zemene, PhD.; Předseda sdružení EPS ČR
Zdroj: TZ Sdružení EPS ČR
Sdružení EPS ČR, logo

Sdružení EPS ČR
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie.

Sdružení EPS ČR má 13 členů, včetně zástupce Plastics Europe Brusel () a dále 5 čestných členů. Reprezentuje tak většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v České republice. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč při zpracování více než 50 tis. tun EPS. V posledních letech společnosti investovaly téměř 4 miliardy Kč do rozvoje a inovací. Zaměstnávají přes 1000 pracovníků.

Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v České a Slovenské republice. Sdružení úzce spolupracuje s příbuznými profesními organizacemi, školami, výzkumnými pracovišti, státními institucemi a s mnoha odborníky z různých oborů.

Sdružení EPS ČR je členem EUMEPS, Evropského sdružení výrobců EPS.


Rubriky článků