hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplování fasády

Trápí vás hluční sousedé? Investujte do akustické izolace

18. 8. 2020

Nadměrný hluk může trápit lidi žijící v bytových domech ve městě, stejně jako v rodinném domku na venkově. Kromě únavy z nevyspání může hluk zhoršit paměť, způsobit ztrátu pozornosti, deprese nebo rozvoj nejrůznějších civilizačních chorob. Odhlučněním domovů lze docílit toho, že neuslyšíte hlasitou televizi od sousedů, ani venku jedoucí vlak. Účinným štítem je konstrukce ze sádrokartonu a izolace, která brání hluku lépe než klasická stěna z cihel. Jak zlepšit akustický komfort ve vašich domovech poradí odborníci ze společnosti Saint-Gobain, lídra na trhu stavebních materiálů.

 

Mimořádně důležitým kritériem pohody bydlení je klid. Teprve v klidu si lidé mohou řádně odpočinout nebo soustředěně pracovat. Naopak trvalý hluk může způsobit i závažné zdravotní problémy, například zhoršení sluchu až hluchotu, stres, bolesti hlavy nebo potíže se soustředěním. Hluk je vlastně směsice zvuků, které naše ucho vnímá. Zvuk vzniká díky chvění vzduchu a výsledkem změn tlaku je pak sluchový vjem.

Problémy způsobené hlukem

Problémy způsobené hlukem


„Každý zvuk, ať už se jedná o zvonění budíku, činnost motoru, bouchání dveří rozechvívá vzduch. Výsledné chvění vzduchu je více či méně intenzivní a ať už hluk přichází odkudkoliv, uši vnímají chvění vzduchu a mozek tyto vjemy interpretuje. Vnímání hluku se tedy mění v závislosti na člověku, okamžiku a místě, kde se nacházíme,“ vysvětluje Karel Sedláček, manažer technické podpory divize ISOVER.

Nežádoucím zvukům od sousedů je konec

Naštěstí existuje řešení, jak omezit nadměrnou intenzitu zvuku. V prostorách budovy se může hluk z vedlejších místností natolik utlumit, že ho obyvatelé neuslyší vůbec, a lidé tak vedle sebe mohou žít i pracovat v akustické pohodě. Záleží na konstrukci vnitřních příček. „Vlastnost konstrukcí označující se jako vzduchová neprůzvučnost a zejména její výše, uváděná v decibelech, určuje akustický komfort. Čím vyšší je její hodnota, tím vyšší je komfort a v místnosti je méně hluku,“ vysvětluje Robert Hošek, vedoucí Centra technické podpory divize Rigips Skupiny Saint-Gobain. Pro představu, hluk ždímající pračky představuje hodnotu průměrně 70 dB, kdežto start tryskového letadla se vyšplhá až na 130 dB.

 

Zdravý a čistý vzduch v interiéru jako bonus

Zejména v panelových bytech bývá slyšet nejen dupání, ale i nahlas puštěná televize od sousedů ve večerních hodinách. „Pokud k vám nepříjemný hluk proniká, zvolte modré akustické sádrokartonové desky. Díky neprůzvučnosti až 78 dB vám zajistí, že z vedlejšího bytu nebo z venku nic neuslyšíte,“ vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu.

Modrá akustická deska Rigips

Modrá akustická deska Rigips


Tyto desky mají kromě výborných akustických vlastností ještě další přednost. Dokážou totiž neutralizovat formaldehyd, který se běžně vyskytuje v domácnostech, prakticky v každém výrobku. Formaldehyd je přirozenou součástí našeho prostředí, najdeme ho téměř všude – doma v koberci, nábytku, vylučují ho v malém množství také lidé, zvířata i rostliny, ale v nadměrném množství životu škodí. „Proto v sobě akustické desky mají technologii Activ’Air®, která dokáže formaldehyd odbourávat, a přispívají tak k čistému a zdravému vzduchu v interiéru,“ doplňuje Robert Hošek.

Aplikace modré akustické desky

Aplikace modré akustické desky

Bez minerální izolace by to nebylo ono

Sádrokartonové desky je však vždy dobré doplnit vláknitou izolací, nejčastěji z kamenné nebo skelné vlny. „Jedná se o takzvané sendvičové řešení příček, které je v současné době nejlepší variantou pro kohokoliv, kdo právě staví či uvažuje o stavbě akustické příčky či dodatečné akustické předstěny k již stávajícímu obvodovému zdivu,“ vysvětluje Karel Sedláček z divize ISOVER. A doplňuje, že jako izolant lze zvolit skelnou nebo kamennou vlnu. S kamennou vlnou se dobře manipuluje, protože se vyrábí v deskách, skelná je naopak v rolích, proto se snadno vmáčkne i do špatně přístupných míst a rohů. Oba typy mají srovnatelné a velmi dobré akustické vlastnosti a jsou nehořlavé, kamenné izolace navíc významně zvyšují i protipožární vlastnosti celé konstrukce.

Příčka Rigips HABITO

Rigips HABITO

Zlepšení akustiky o 6 dB

„Instalace konstrukce je přitom velmi jednoduchá a časem i přípravou odpovídá malování,“ vyzdvihuje velikou výhodu konstrukce sádrokartonu a izolační vlny odborník z Rigipsu. O tom, že i ve starším panelákovém bytě lze dosáhnout výrazného zvýšení akustického komfortu, ostatně vypovídá nedávné měření neprůzvučnosti na stavbě ve spolupráci s nezávislým Technickým a zkušebním ústavem stavebním v Praze. Před instalací akustických desek a vhodné izolace v panelovém domě akustici v jedné místnosti naměřili vzduchovou neprůzvučnost 47 dB. Po instalaci došlo ke zvýšení o 6 dB, na hodnotu 53 dB – což už je značný rozdíl. Díky tomu tak do místnosti neproniknou ruchy z ulice, ani hluk ze společné chodby domu.

Akustický test - měření zvukové neprůzvučnosti
Akustický test - měření zvukové neprůzvučnosti

Hodnoty zdroje hluku – ilustrační příklady

0 dB

Práh zvuku, slyšení

20 dB

Padající listí

40 dB

Běžné hlukové pozadí

50 dB

Normální bavení se mezi sebou

50 dB

Mírný déšť

55 dB

Televizor při běžné hlasitosti

60 dB

Hlasité bavení se mezi sebou

60 dB

Myčka nádobí

70 dB

Ždímající pračka

70 dB

Trvalý dlouhodobý zvuk nad tuto hranici má negativní vliv na zdraví

75 dB

Spláchnutí toalety

80 dB

Křik

80 dB

Osobní auto v městském provozu

90 dB

Nákladní auto v městském provozu

90 dB

Jedoucí vlak

100 dB

Řetězová motorová pila

110 dB

Rockový koncert

130 dB

Start tryskového letadla

130 dB

Práh bolestivosti, hrozí poškození sluchu při náhlém zvuku nad 130 dB

140 dB

Výstřel děla z bezprostřední blízkosti


 


Rubriky článků