hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplování fasády

Jak zmenšit účty za elektřinu a vyhnout se energetické chudobě

22. 6. 2014

Podle Evropské komise nebude v příštích deseti až dvaceti letech každá pátá rodina v tuzemsku schopna platit účty za energie. Domácnostem tak hrozí energetická chudoba, která je důsledkem nízkých příjmů a vysoké spotřeby energií. Na vysoké účty za energie existují ale praktická a efektivní řešení. Jedním z nich je komplexní zateplení rodinného nebo bytového domu, které podle odborníků ze Sdružení EPS ČR dokáže ročně ušetřit až 70 % výdajů za energie. „Rozdíl v placení účtůza elektřinu v zatepleném domě je markantní hned v jeho počátcích. Navíc investice do zateplení se majitelům díky státním dotačním programům, jako je Nová zelená úsporám, rychle vrátí. Díky němu se zvýší i hodnota nemovitosti na trhu,“říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Ilustrační foto, průkaz energetické náročnosti budovy

Přehledně o spotřebě elektřiny

Typická česká domácnost spotřebuje až 70 % energie na vytápění. Přitom nejvyšší spotřeby elektřiny dosahují nezateplené domy, které jsou vyhřívány pouze přímotopy. „Pokud chce někdo například kupovat byt, doporučuji si podrobně přečíst tzv. Průkaz energetické náročnosti budovy, který nabízí detailní přehled o rozložení účtu za elektřinu,“upozorňuje Zemene. Podobně jako funguje štítek na elektrospotřebičích či technický průkaz u auta, vyčte zájemce z průkazu teoretickou hodnotu, která může být odlišná od reálné spotřeby, ale z hlediska energetické náročnosti jasně rozliší hodnotné a méně hodnotné budovy na trhu. Průkazy energetické náročnosti dokládají, že nová nebo právě zrenovovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. „Slouží zejména jako ochrana spotřebitele a přispívají k lepší orientaci kupců a nových nájemníků v nákladech na energie v nemovitostech,“říká Zemene. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – pro typické užívání – odvodit roční náklady na energie.

Život v zatepleném domě

Až 90 % našeho života trávíme v místnostech, jejichž kvalita přitom významným způsobem ovlivňuje naše zdraví. I proto vznikla řada studií, která analyzuje vliv tepelných izolací budov na zdraví člověka. Bylo zjištěno, že zateplené budovy se pozitivně podílejí na snížení respiračních onemocnění až o 50 %. Podle novozélandské studie 1 došlo v souvislosti se zateplením domů k výraznému zlepšení zdravotního stavu obyvatel, a to asi o 10 %. Dospělí i děti trpěli méně dýchavičností, rýmou a vyhýbali se jim i další respirační problémy. Ke snížení těchto příznaků přitom došlo až u poloviny zkoumaných.

Výhody zateplení

Zateplení za dobu své životnosti dokáže majitelům domů ušetřit desítky až stovky tisíc korun. A přestože se povědomí o výhodách o zateplení rok od roku zvyšuje, stále zbývá zateplit zhruba 145 milionům 2obvodových stěn. Při pohledu na rodinné domy je jich zatepleno okolo 11 procent. V přepočtu na jednotky se jedná o 200 tisíc bytů z celkového počtu 1,8 milionu. Právě rodinné domy tak aktuálně představují polovinu všech nezateplených bytových jednotek v České republice. Podle ČSÚ současné průměrné stáří budov dle data výstavby nebo poslední rekonstrukce v průměru přesahuje 50 let.

K ekonomickým výhodám je nutné přičíst i ty technické. Kromě zvýšení tepelné ochrany budovy a tím snížení spotřeby energie na vytápění k nim řadíme:

Sdružení EPS, tabulka

Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Sdružení EPS ČR má 10 řádných členů, včetně zástupce Plastics Europe Brusel (www.plasticseurope.org). Čtyři výrobci tvarovek pro obalový průmysl jsou přidruženými členy a dále má sdružení 5 čestných členů. Sdružení pokrývá z 60 % český trh EPS. Roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy Kč při zpracování více než 50 tis. tun EPS. V posledních letech společnosti investovaly téměř 4 miliardy Kč do rozvoje a inovací. Zamě stnávají přes 1000 pracovníků.

Autor a zdroj článku: Sdružení EPS ČR, Ing. Pavel Zemene, Ph.D., tiskové zprávy
Sdružení EPS ČR, logoRubriky článků