hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Zateplení střechy

Lehký a nenáročný systém pro zelené střechy

21. 3. 2016

Lehký a nenáročný systém pro zelené střechy Urbanscape

Řešení pro zelené střechy Urbanscape splňuje základní, ještě nedávno těžko dosažitelné, požadavky na hmotnost a nenáročnou údržbu. K rozšíření možnosti aplikace zelených střech přispívají především nové materiály. Příkladem takového řešení je zapojení minerální vlny Knauf Insulation v systému Urbanscape, kde funguje jako substrát. Díky nízké hmotnosti příliš nezatěžuje střechu a dokonale udržuje vláhu i při dlouhodobých letních vysokých teplotách.
 

Zelené střechy domům dodávají příjemný vzhled, který ocení nejen majitel, ale i kolemjdoucí a sousedé. Zlepšují kvalitu prostředí, ochlazují stavbu a její okolí a tím narušují
jev tzv. městských tepelných ostrovů, kdy se povrch budov a komunikací ohřeje na vysokou teplotu. Na rozdíl od rostlin nedokážou betonové, asfaltové a zejména tmavé plochy sluneční záření upotřebit jinak než tepelnou energii absorbovat. Města se tak stávají akumulátory tepelné energie. Rozdíl teploty města a volné krajiny pak činí pět až deset stupňů Celsia. Teplota zelené střechy je naopak v letních měsících až o 40 °C nižší než u klasické ploché střechy.

“To má mimo jiné pozitivní vliv i na vnitřní klima interiéru. Souvrství zelené střechy také omezuje prostup tepla střešní konstrukcí, což se projeví ve snížení nákladů při provozu klimatizace nebo v zimě při vytápění,” vysvětluje aplikační manažer Knauf Insulation, Milan Pokrivčák. 

Z dalších vlastností jmenujme schopnost pohlcovat prachové částice, zadržovat dešťovou vodu, snižovat koncentraci přízemního ozonu, tlumit hluk ve městech nebo, jak vyplynulo z pokusu univerzity v australském Melbourne, pohled na zelenou střechu zlepšuje soustředění.
Systém Urbanscape pro střechy, zdroj: Knauf InsulationSystém Urbanscape pro střechy, zdroj: Knauf Insulation
Obr. Systém Urbanscape pro střechy, zdroj: Knauf Insulation

Výhody zelených střech - přehled
Tabulka výhod zelených střech, zdroj: Knauf Insulation

Téměř bezúdržbová střecha bez nároků na velkou únosnost konstrukce

Hlavním problémem, se kterým se zelené střechy potýkají, bývá vysychání. S ním souvisejí snahy potřebné množství vody ve skladbě zadržet. Klasický substrát ve vysoké vrstvě může vláhu udržet, avšak přináší jinou komplikaci, kterou je vysoké zatížení konstrukce. Oba tyto nedostatky dokáže odstranit právě zmíněný systém Urbanscape.

Urbanscape je jednoduchý na instalaci, údržbu a minimálně zatěžuje konstrukci střechy. Je proto vhodný i pro ozeleňování starších střech, jejichž konstrukce snesou jen menší zátěž.
Jako hlavní složku ve skladbě používá patentovanou vrstvu minerální vlny s velmi nasákavými polymery, které dokážou zadržet dostatek vody během příznivých dní, aby ji průběžně v době sucha rostlinám z rodu rozchodníků uvolňovaly. Takto ozeleněné střechy nevyžadují pravidelné zavlažování. Pohledové střechy lze ponechat jejich osudu, aniž by jim musela být věnována časově náročná údržba.

Rozdíly mezi tradiční zelenou střechou a zelenou střechou se systémem Urbanscape, zdroj: Knauf Insulation

Voda zadržená ve vrstvách

1. Vrchní vrstvu tvoří živý rezervoár vody, zelený koberec z nenáročných suchomilných rozchodníků. Rostliny náležící do čeledi tlusticovitých oplývají silně dužnatými listy, v těch uchovávají značné množství vody a to jim umožňuje přečkat letní žár a období sucha i bez soustavné péče. Šedozelené listy se během horkých měsíců pouze zbarví do bronzova. Stejně tak se rozchodníky probarvují i na podzim, kdy se ukládají k zimnímu odpočinku. Za příznivějších podmínek s dostatkem vláhy se listy navrátí k původnímu šedozelenému odstínu.

2. Hlavní zásobník vody v souvrství zelené střechy představuje patentovaný vysoce nasákavý substrát z kamenné vlny Urbanscape Green Roll. Jeho schopnost retence vody se pohybuje od 17 do 49 litrů na metr čtvereční. Nejvíce vláhy pojme v provedení Green Roll Medium
a High. Minerální vlna je obohacena o rozptýlené vysoce nasákavé částice. Ty na sebe vážou vodu a v období sucha ji uvolňují.

3. Tvar retenční drenážní fólie Urbanscape je navržen tak, aby fólie vodu zadržovala, přebytečnou odváděla a kořenový systém rostlin provětrávala. Jeden metr čtvereční může rostlinám v období sucha nabídnout až 11,8 litrů vody.

4. Ochranná fólie není určená k zadržení vody, chrání hydroizolaci, aby nedošlo k jejímu znehodnocení prorůstajícími kořeny. Pokud není hydroizolace odolná proti prorůstání kořenů, musí být vždy chráněná ochrannou fólii. Fólie se pokládá přes hydroizolaci s patnácti centimetrovým přesahem po všech stranách.
Pokládka systému Urbanscape, zdroj: Knauf InsulationPokládka systému Urbanscape, zdroj: Knauf Insulation
Pokládka systému Urbanscape, zdroj: Knauf InsulationPokládka systému Urbanscape, zdroj: Knauf Insulation
Obr.1 až 4:
Pokládka systému Urbanscape, zdroj: Knauf Insulation

Systémová skladba Urbanscape

Systémová skladba Urbanscape na zelené střechy, zdroj: Knauf Insulation
1 – Urbanscape rozchodníkový koberec
2 – Urbanscape Green Roll, substrát z kamenné vlny
3 – Urbanscape retenční drenážní fólie
4 – Urbanscape ochranná fólie
5 – hydroizolace

 Zdroj a autor textu: Knauf Insulation
Logo společnosti Knauf InsulationRubriky článků