Pasivní domy
Vítězné zelené novostavby a zelené rekonstrukce soutěže PASIVNÍ DŮM 2018
28. 2. 2019
Ve čtvrtém ročníku soutěže PASIVNÍ DŮM byly dne 7. února 2019 vyhlášeny vítězné moderní energeticky úsporné budovy v kategoriích Zelená novostavba a Zelená rekonstrukce roku 2018. V soutěžní přehlídce vyhlášené Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP ČR) a společností ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu, se představilo 66 budov, z toho bylo 32 novostaveb a 34 rekonstrukcí. Slavnostní vyhlášení proběhlo na veletrhu FOR PASIV za účasti Mgr. Richarda Brabce, ministra životního prostředí, který také předal jednu z cen.
V kategorii ZELENÁ NOVOSTAVBA soutěžily rodinné domy zděné i dřevostavby, bytové domy a základní škola. Do kategorie ZELENÁ REKONSTRUKCE byly přihlášeny změny rodinných domů, rekonstrukce hospodářských, administrativních a školních budov.V soutěži byly uděleny dvě Ceny odborné poroty v každé kategorii (rozděleno na rodinné domy a ostatní budovy), jedna Cena generálního mediálního partnera, jedna Cena generálního partnera a Ceny veřejnosti v obou kategoriích. Veřejnost hlasovala na pasivni-dum.cz s celkovým počtem 3217 hlasů.
Odborná porota udělila v kategorii ZELENÁ NOVOSTAVBA cenu rodinnému domu Pasivní dům v Lázních (autor: Vize Ateliér, s.r.o.) a bytovému domu Luka Living rental apartments & shopping center (autor: CAMA Architekti s.r.o.). Cenu poroty v kategorii ZELENÁ REKONSTRUKCE získala kompletní rekonstrukce rodinného domu z 50. let (autor: Tamara Staňková) a Administrativní budova Valašské Klobouky (autoři: Navláčil stavební firma, s.r.o.: Bc. Antonín Borýsek, Ing. arch. Štěpánka Talašová).
Cenu generálního partnera získala Chalupa na Trojmezí (autor: ATELIÉR ELAM - Ing. arch. Mojmír Hudec), Cenu generálního mediálního partnera obdržel rodinný dům ATREA Kolovraty (autoři: Ing. arch. Jana Jasinek | Symbiosa - ateliér architektů). V hlasování veřejnosti zvítězila novostavba rodinného domu ve Starém Plzenci (autor: Ing. arch. Lubomír Korčák) a rekonstrukce chlévů na rodinný dům v pasivním standardu (autor: KUBUS atelier s.r.o.).
Každý dům splnil podmínky kolaudace a požadavky na energetickou náročnost, rekonstrukce rodinných domů odpovídaly podmínkám programu Nová zelená úsporám, rekonstrukce veřejných budov pak podmínkám Operačního programu Životní prostředí. Odborná porota hodnotila architekturu, konstrukční, technické, technologické řešení budovy a další parametry.
Kateřina Maštalířová, manažerka veletrhu FOR PASIV pořádaného spol. ABF, a.s.:
„O vysoké kvalitě soutěže Pasivní dům svědčí nejen velký zájem přihlášených objektů, ale i rostoucí pozornost a samotná účast veřejnosti při hlasování. Pasivní stavby – ať již novostavby nebo zrekonstruované objekty – si u Čechů získávají stále větší zájem a respekt. Soutěž ruku v ruce s veletrhem FOR PASIV je silným nástrojem, s nímž je možné toto téma maximálně podpořit.“ |
Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu, které pravidelně tuto soutěž organizuje, k letošnímu ročníku uvedl:
„Jako organizace, která již druhé desetiletí pracuje na popularizaci domů postavených v pasivním standardu, mě těší zájem a rekordní počet přihlášených projektů do 4. ročníku soutěže. Nadále tím rozšiřujeme největší databázi domů v ČR, která přispívá k šíření myšlenky odpovědného investování do budov.“ |
Odborná porota byla ve složení: Jakub Hrbek, Státní fond životního prostředí České republiky; Kateřina Maštalířová, ABF; Tomáš Vanický, Centrum pasivního domu; Libor Hrubý, Centrum pasivního domu; Aleš Brotánek, Centrum pasivního domu; Libor Novák, Saint-Gobain Construction Products CZ, divize Isover; Irena Truhlářová, Archcon atelier; Jiří Kučera, Business Media CZ; Michael Blažek, Rehau.
Přihlašovatelé oceněných objektů získali zajímavá finanční ocenění, hodnotné věcné ceny do domu (řídicí systém Haidy, chytré osvětlení), víkendové pobyty v pasivním domě v Českém ráji, půjčení elektromobilu na víkend nebo mobil a také VIP karty na celoroční vstup do areálu PVA. Všechny soutěžící objekty byly zařazeny také do soutěže E.ON Energy Globe Award 2019.
Přehled zúčastněných staveb naleznete zde.
-
Indexy cen výrobců ve stavebnictví - srpen 2024 › více zde
-
Otevřel se příjem žádostí o dotaci na výměnu všech starých kotlů › více zde
-
4. 10. 2024Webinář ISOVER, RIGIPS, WEBER - Prefabrikované systémy pro efektivní výstavbu › více zde
-
Celosvětový úklidový den (World Clean Day) - zapojte se do úklidu Česka již 20.9.2024 › více zde
-
27. 9. 2024Webinář DÖRKEN - Plošné drenáže ve spodní stavbě › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky