hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Krátké zprávy

Víte, co dýcháte? Lindab radí: nepodceňujte význam vzduchotechniky!

22. 5. 2019

Výskyt alergií v celosvětovém měřítku stoupá: podle odborníků nyní postihuje 30-35 % populace. Mezi nejčastější alergeny patří pyl – a jarní pylová sezóna byla v Česku obzvlášť silná. Jak mít doma stále čerstvý vzduch, a přitom bez pylu a prachu? Odborníci z Lindabu, předního světového výrobce a prodejce vzduchotechniky a dalších stavebních komponentů z tenkostěnné oceli, radí: nepodceňujte vzduchotechniku! Řízené větrání s rekuperačními jednotkami dokáže těmto problémům velmi účinně čelit.

 

Jako příklad dobré praxe může sloužit pasivní dům pro seniory v
Modřicích u Brna – největší pasivní stavba v ČR postavená a financovaná z veřejných prostředků, která využívá právě řízené větrání s rekuperací. Dům se 41 byty byl postaven v pasivním standardu, který garantuje nízké náklady na spotřebu energií, zejména na vytápění a ohřev užitkové vody. Díky řízenému větrání s rekuperací tepla má však především pozitivní vliv na zdraví svých obyvatel. Prostřednictvím rekuperačních jednotek zajišťuje vzduchotechnika kvalitní vnitřní prostředí: stálý přísun čerstvého vzduchu zbaveného prachu a pylů, a to bez nutnosti otevírání oken, jimiž by proudilo teplo z interiéru ven. V domě pro seniory se používají čtyřirekuperační jednotky. Ty zajišťují odvod „použitého“ vzduchu (obsahujícího vlhkost, kouř, pachy z kuchyně nebo koupelen) mimo objekt a nahrazují jej čerstvým vzduchem s teplem, které bylo odebráno vzduchu odváděnému. Díky řízenému větrání s rekuperací tepla tak lze v nízkoenergetickém nebo ještě lépe pasivním objektu dosáhnout až 50% úspory za vytápění. 

Jezírko uprostřed bytových domů

Řízené větrání s rekuperací tepla: lék na alarmující hodnoty pylu a prachu v atmosféře Nějakou formou alergie (nejčastěji na roztoče, prach či pyl) trpí až třetina Čechů. Podle odborných studií se hodnoty prachu v atmosféře zvýšily během posledních 100 let o 25 %. A pyl letos na jaře Česko doslova zaplavil – silný vítr jej roznesl téměř všude. Pyly navíc mohou být modifikovány zplodinami z motorů a průmyslovými exhalacemi. Právě početnému množství českých alergiků mohou rekuperační jednotky v interiéru významně pomoci. „Díky řízenému větrání s rekuperací mohou lidé nejen ušetřit na nákladech za provoz bytu, ale především dýchat filtrovaný čistý vzduch bez alergenů a těšit se z prostředí bez plísní díky průběžnému odvádění vlhkosti. Bohužel se stále ještě někdy setkáváme s mýtem, že běžné větrání okny je dostačující. Pro udržení správného mikroklimatu v místnosti bychom však museli krátce větrat každých 60-90 minut, a to i v noci – ovšem s tím, že si v zimě pouštíme domů chlad, od jara do podzimu pyl, nemluvě o nepříjemných pocitech z větru či hluku z ulice. Provoz a údržba rekuperačních jednotek je přitom velmi jednoduchá. Výměna filtrů v jednotkách by měla probíhat po šesti měsících. V důsledku velkého znečištění vzduchu například v pasivním domě pro seniory v Modřicích technici vyměňují prachové a pylové filtry již po třech měsících. To je důkazem toho, jak je vzduch znečištěný – a přitom lidé vůbec netuší, co dýchají,” komentuje Stanislav Němeček, vedoucí prodeje vzduchotechniky společnosti Lindab s. r. o.

 



Rubriky článků