hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Podpora energeticky úsporných budov může pomoci ekonomice

19. 6. 2012

Ilustrační foto - stavebnictví

Vhodné nastavení státní podpory výstavby energeticky šetrných budov může zvýšit výkon tuzemské ekonomiky o jedno procento. Uvedl to v dnes zveřejněné analýze ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Miroslav Zámečník. Státu se navíc vynaložené prostředky vrátí už za rok, uvádí studie zhotovená pro iniciativu Šance pro budovy.

 

"Pokud stát vynaloží jeden milion korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na hrubý domácí produkt ve výši 2,13 až 3,59 milionu korun," uvedl Zámečník. Podle odhadů iniciativy Šance pro budovy můžou tuzemští žadatelé o podporu ročně vyčerpat deset až 12 miliard korun, dodal koordinátor iniciativy Petr Holub.

Zámečník také tvrdí, že státu se investice vrátí během jednoho roku. Peníze se mají vrátit na daních z příjmu stavebních firem a jejich pracovníků, ze sociálního a zdravotního pojištění zaměstnaných lidí a na nevyplacených sociálních dávkách, které by jinak bylo nutné vyplatit všem, kteří by bez tohoto programu neměli práci.

Hledání cest pro podporu hospodářského růstu podpořil také ekonom Luděk Niedermayer ze společnosti Deloitte. "Pomalý růst ohrožuje nejen fiskální stabilitu země, ale s tímto rizikem roste obava, že se naše země dostane do ranku zemí fiskálně ohrožených. V této situaci, podpora projektů s vysokými makro multiplikátory je adekvátní reakcí," sdělil.

Iniciativu Šance pro budovy založila v roce 2010 Česká rada pro šetrné budovy a Centrum pasivního domu. Obě organizace sdružují kolem 160 firem, které působí v oblasti úspor energií a rekonstrukcí budov.

 

autor:ČTKRubriky článků