hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Některým solárním elektrárnám hrozí zbourání kvůli stavebnímu povolení

17. 6. 2011


Kraje v současnosti řeší desítky problémů se solárními elektrárnami, které jsou postaveny v rozporu se zákonem. Často porušují územní plán a mnohým investorům tak hrozí, že budou muset své projekty odstranit. ČTK o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).


Kraje dosud prověřily kolem 800 staveb a nejčastějším prohřeškem investorů je při stavbě fotovoltaické elektrárny nedodržení takzvaného ochranného pásma, což je dvacetimetrový prostor kolem plotu zařízení. "Velmi často se stává, že dvacetimetrové ochranné pásmo zasahuje na cizí pozemek, protože s ním majitel fotovoltaické elektrárny nepočítal," uvedla mluvčí MMR Jana Jabůrková.

U více než dvaceti projektů již bylo zahájeno řízení o odstranění stavby. Několik staveb je umístěno v přímém rozporu s územním plánem. Kromě nedodržení ochranného pásma je podle MMR také častým prohřeškem umístění elektrárny na ploše označené jako louky a sady.

Podle aktuálního šetření MMR jsou největší hříšníci ve stavění solárních elektráren v Olomouckém kraji. Bylo zde kontrolováno zhruba 35 staveb, z toho u více než 20 staveb existuje výzva k zahájení řízení o odstranění stavby.

Někteří investoři namítají, že za chyby v projektech mohou stavební úřady, které nejsou ve svých postupech jednotné. "Pokud stavebník stavěl v rozporu s tím, co deklaroval stavebnímu úřadu, je chyba na jeho straně. Pokud dodržel stavebník dokumentaci, která byla stavebním úřadem shledána v souladu se stavebním zákonem, a po přezkumu se ukazuje, že rozhodnutí bylo špatné, je chyba na straně stavebního úřadu," uvedla Jabůrková.

Výrazný nárůst v počtu fotovoltaických elektráren nastal během druhé poloviny loňského roku. Podnikatelé chtěli své zdroje zprovoznit, protože od letošního ledna pro solární elektrárny platí již o polovinu nižší výkupní ceny za elektřinu. MMR se domnívalo, že kvůli solárnímu shonu, byly stavby elektráren v některých parametrech zanedbány, proto dalo podnět ke kontrolám.

Kraje prověřují elektrárny s výkonem nad jeden megawatt. Malých elektráren například na střechách domů se kontroly netýkají. Celkem v Česku funguje téměř 13.000 solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu přes 1900 MW.






autor:ČTK

 



Rubriky článků