Aktuality
Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit
7. 5. 2025
Navzdory rostoucímu zájmu o ekologické a udržitelné bydlení se podíl dřevostaveb v České republice za posledních 20 let výrazně nezvýšil. Jejich podíl na nově postavených rodinných domech zatím jen dvakrát přesáhl hranici 15 %. U bytových domů představují nové stavby s dřevěnou nosnou konstrukcí dokonce pouhé jednotky kusů ročně. Česká republika si však klade za cíl tento poměr v následujících deseti letech výrazně zvýšit – do podpory oboru se zapojila i pracovní skupina České rady pro šetrné budovy (CZGBC). |
V posledních dvou dekádách podíl dřevostaveb na celkové výstavbě jen dvakrát přesáhl hranici 15 % a v žádném roce ze sledovaného období nebylo postaveno více než 3000 nových dřevostaveb za rok. Prozatím nejvíce dřevostaveb bylo postaveno v roce 2018, kdy jich vzniklo 2 945 – od té doby absolutní počty nových dřevostaveb klesají. V roce 2023 jich bylo postaveno 2 595 a podíl na nové výstavbě tak činil 14,6 %.
V podílu dřevostaveb na nové výstavbě si nestojí Česká republika dobře ani ve srovnání s jinými státy. Například v Německu si dřevostavby vedou o poznání lépe – v roce 2023 tvořily 22 % všech postavených domů. Reálný je tak i cíl, který si Německo vytyčilo – zvýšit tento podíl do roku 2030 na 30 %. Česká republika si ve své surovinové politice pro dřevo klade za cíl dosáhnout 25% podílu rodinných dřevostaveb do roku 2035, což je pro obor výzvou.
„Poslední data potvrzují rostoucí zájem o dřevostavby, přestože celková výstavba rodinných i bytových domů nyní zpomaluje. Trendy jasně ukazují, že dřevěné konstrukce mohou hrát klíčovou roli v přechodu k udržitelnému stavebnictví v ČR. Těší mě, že stále více dřeva se zpracovává přímo u nás a že z něj vznikají stavební prvky s vyšší přidanou hodnotou,“ vysvětlil Robert Jára, jeden z garantů pracovní skupiny Timber, která funguje v rámci České rady pro šetrné budovy (CZGBC). „Věříme, že rok 2025 bude zlomový pro výstavbu vícepodlažních dřevostaveb, a to díky plánovaným úpravám stavebních norem. Odstraníme tím jednu z nejčastěji skloňovaných překážek a otevřeme cestu k bezpečné a moderní výstavbě dřevěných vícepodlažních bytových domů i v Česku,“ dodává Robert Jára.
Dřevostavby v České republice mají stále co dohánět – jejich výstavba klesá
V kategorii bytových domů je podíl dřevostaveb v průběhu posledních 10 let stále minimální – představuje jen kolem 1 % všech bytových domů postavených v daném roce. Například v roce 2023 se jednalo o pouhých 6 bytových domů s dřevěnou nosnou konstrukcí z celkového počtu 557 dokončených bytových domů.
„Dřevo má významný byznysový potenciál, který plně nevyužíváme. Česká republika každoročně vyprodukuje přibližně 15 milionů kubických metrů dřeva, značná část však směřuje do zahraničí a vrací se k nám ve formě finálních výrobků s přidanou hodnotou. To jsme se konečně rozhodli změnit, a tak teď intenzivně pracujeme na změně – chceme zajistit, aby hospodářské benefity a přidaná hodnota zůstávaly u nás v Česku a aby dřevo nacházelo širší uplatnění například ve stavebnictví. Mezi klíčová opatření, která připravujeme, patří úprava stavebních norem a předpisů, která umožní stavět vícepodlažní dřevostavby, jako je to běžné na sever a západ od nás. Naším cílem je rozšířit možnosti českého stavebnictví, podpořit hospodářský růst, přispět k lepšímu životnímu prostředí a zvýšit kvalitu života obyvatel. Jsem rád, že se k iniciativě, kterou jsme odstartovali už na začátku volebního období, přidali také kolegové z dalších státních organizací i soukromý sektor,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který se většímu využití dřeva ve stavebnictví věnoval ještě jako poslanec.
Timber plánuje podpořit realizaci dřevostaveb
Dřevo jako udržitelný stavební materiál sice získává na oblibě, ale ve výraznějším nárůstu výstavby dřevostaveb se to prozatím neodráží. Obor potřebuje podporu, za tímto účelem vznikla také samostatná pracovní skupina Timber v rámci České rady pro šetrné budovy.
„Dřevostavby mají řadu výhod od ekologické udržitelnosti přes energetickou efektivitu až po rychlost výstavby. Napříč širokou veřejností ale panuje stále spousta předsudků a mýtů, což je jeden z faktorů, které další výstavbu brzdí,“ popisuje Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy. Jedním z cílů pracovní skupiny Timber je tak i podpora dřevostaveb formou osvěty a sdílení příkladů dobré praxe. Předmětem diskusí a jednání, ve kterých by pracovní skupina chtěla v letošním roce pokračovat, je například ale i zvýšení podílu dřeva v rámci veřejných zakázek.
Členové skupiny Timber již vypracovali komplexní dokument Aktuální přehled o stavu dění v oblasti dřevostaveb na českém trhu, který mapuje výchozí stav a má sloužit především jako odrazový můstek k vytyčení příležitostí pro další směřování skupiny a podporu výstavby dřevostaveb v České republice.
Zdroj obrázku: Freepik
Zdroj článku: MPO
-
23.5. 2025Přednášky Nové zelené úsporám na Frýdecko-místeckém veletrhu › více zde
-
25.4. 2025Webinář SAINT-GOBAIN Fórum - na téma dotace › více zde
-
Webinář HELUZ IZOS: Výběr skla s online nástrojem › více zde
-
On-line konference: DELTA®-FÓRUM online 2025 › více zde
-
3.-5.4 2025Dobře bydlet pomáhá veletrh STAVOTECH Olomouc › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky