hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Plísně, 6. díl - Nápravná opatření proti plísním

25. 10. 2024

Základním hygienickým doporučením je, aby se ve vnitřním prostředí člověka nevyskytovaly nárůsty plísní na površích. To znamená odstranění stavební závady nebo změnu užívání bytu či domu (nejčastěji více vytápět a větrat). V důsledku zvýšené vlhkosti mohou růstplísně nejen na zdech bytů a domů a na venkovních fasádách, ale i na různých předmětech. Likvidace plísní v životním prostředí člověka závisí na místě jejich výskytu.

Základní požadavky na likvidaci plísní

Po dezinfekci (odstranění plísní) je stejně nutným opatřením preventivní ošetření. Je jen velmi málo případů, kdy je samotná dezinfekce dostatečně účinná problémy s vlhkostí většinou neodezní ihned. I v případě, že je odstraněna příčina růstu plísní, vlhkost v materiálech zůstává a odpařuje se velmi zvolna. I malá vlhkost může být pro růst plísní dostatečným zdrojem vody pro život. Jen málo přípravků splňuje oba požadavky, tj. má dezinfekční i preventivní účinek. Podle definice je dezinfekce ničení, usmrcení plísní, jejich mycelia a spor. Preventivní opatření jsou někdy označována jako ochranná dezinfekce. Některé firmy zabývající se likvidací plísní používají termín sanace. Sanaceje soubor opatření, kterým se většinou myslí dezinfekce (usmrcení plísni) i preventivní opatření (ochranná dezinfekce).


Dezinfekce

Dezinfekce se provádí chemickými nebo fyzikálními metodami. V bytech a domech se fyzikální metody, například vysoká teplota, obvykle nemohou použít. Jediný fyzikální způsob dezinfekce, který se může aplikovat uvnitř interiérů, je mikrovlnné nebo UV záření. Naprosto nejužívanějším způsobem dezinfekce a prevence je použití chemických látek. Tyto látky se nazývají biocidy.

Na biocidy jsou kladeny vysoké požadavky v souladu se zákonem č. 120/2002 Sb., o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh a o změně některých souvisejících předpisů. Pro schválení musejí být přípravky testovány na účinnost. Přípravky účinné na plísně jsou nazývány fungicidy. Většina schválených fungicidních přípravků má i baktericidní účinek, to znamená, že zabíjí i bakterie. A to je výhoda i na zdech bytů se mohou vyskytovat (a vyskytují) s plísněmi i bakterie. Pro venkovní ošetření fasád by přípravky měly mít i algicidní účinek, tj. zabíjet řasy.

Odstraňování plísní ze stěny postřikem dezinfekčního prostředku
Odstraňování plísní ze stěny postřikem dezinfekčního prostředku


Stupeň účinnosti jednotlivých přípravků není stejný u všech druhů plísní, a proto se vyvíjejí stále nové a účinnější přípravky. Chemických látek, které mají dezinfekční účinek, je celá řada. Mohou to být alkoholy, aldehydy, deriváty močoviny, kvarterní amoniové sloučeniny i organické sloučeniny. Nejčastěji se v jednom prodávaném přípravku vyskytuje několik chemických látek v různých kombinacích složení i koncentrací.

Vhodně zvolený dezinfekční přípravek je základem úspěchu. Při jeho výběru je dobré se poradit s odborníky a řádně prostudovat etiketu. Na etiketě nebo přibaloVém letáku by mělo být uvedeno prostředí, do něhož je dezinfekční přípravek určen, a bezpečnostní opatření, která je nutné při práci dodržovat. Je na něm i kontakt na výrobce, který v případě nejasností poradí.


Prevence

Na preventivní přípravky jsou kladeny jiné požadavky než na přípravky dezinfekční. Většina preventivních přípravků má na plísně i různě silný likvidační vliv. Preventivní přípravky však mají jiný účel. Ne zlikvidovat stávající plísně, ale zabránit růstu plísní na daném povrchu v budoucím období. Většina povrchů zůstává i po odstranění závady vlhká. A vlhkost je pro plísně základní podmínkou nezbytnou pro život. Pokud se neprovede preventivní ošetření, pak za různě dlouhou dobu budou plísně na stejném místě opět růst.

Preventivní opatření je výhodné dělat ve dvou krocích. Nejprve ošetření původně napadeného a dezinfikovaného zdiva a po nějaké době vymalování s přídavkem preventivního přípravku do malířské barvy.


Postup odstranění plísní ze zdiva v interiéru

Základním požadavkem je provádět dezinfekční opatření mokrou cestou. Splnit tento požadavek je relativně snadné, protože naprostá většina prodávaných fungicidů jsou tekuté látky. Před použitím dezinfekčního přípravku se nesmějí plísně odstraňovat nasucho. Je to z toho důvodu, že bychom spory živých i mrtvých plísní rozšířili do prostředí, a ohrozili tak své zdraví.

Dezinfekci je nutné provádět při otevřeném okně. Není-li to možné, tak ihned po dezinfekci je nezbytné místnost vyvětrat. Část dezinfekčního přípravku se vždy dostává do vzduchu v místnosti. Je třeba pracovat v rukavicích a chránit si dýchací orgány, nejlépe rouškou. Konkrétní pokyny pro práci s dezinfekčním přípravkem by měly být vždy uvedeny na etiketě nebo přibalovém letáku.

Nejčastější je aplikace dezinfekčního přípravku postřikem ze spreje. Cílíme na postižené místo a jeho okolí. Některé plísně vidíme, a to ty, které vytvářejí barevné útvary. V okolí těchto barevných míst se však může vyskytovat rozrůstající se mycelium. To vidět nemůžeme, většinou není zbarvené. Velikost ošetřovaného okolí závisí na velikosti postiženého místa a dalších faktorech. Většinou postačí přesah 5o cm od okraje postiženého místa.

Menší plochy plísně se dají potřít štětkou, na větší už je potřeba postřik
Menší plochy plísně se dají potřít štětkou, na větší už je potřeba postřik


Není-li možné užití postřiku, pak můžeme nanést dezinfekční přípravek jiným způsobem (štětcem, štětkou). Menší plochy (skvrny) je možné stírat tkaninou namočenou do dezinfekčního přípravku až do vyčištění. Při práci s dezinfekčním přípravkem je nutné mít na paměti velikost spor mikroskopických vláknitých hub nejvíce 60 tisícin milimetru a velikost kapek dezinfekčního přípravku více než 400 tisícin milimetru. To znamená dbát na to, aby mezi kapkami nevznikla ani malá mezera, tj. raději postřilqat každé místo dvakrát.

Dezinfekční přípravekje nutné nechat působit po nějakou dobu. Nejlépe 24 hodin. Po této době se mrtvé plísně musejí odstranit. Stále pracujeme mokrou cestou. Pokud zdivo za tu dobu vyschlo, musí se dezinfekční přípravek nanést znovu. Dalším krokem je odstranění narostlých plísní, nejlépe škrabkou. Vždy se odstraňuje malba. Odstranění tapety je samozřejmostí. Zda je nutné i odstranění omítky, by měl rozhodnout odborník.

Seškrábaný materiál se ukládá do polyetylenových sáčků, které se uzavřou a likvidují. Po dezinfekci se provede preventivní opatření. To většinou spočívá v aplikaci preventivního přípravku na čisté zdivo. Po nějaké době je možné místnost znovu vymalovat. Pro malbu je vhodný nátěr s obsahem preventivního přípravku.


Odstraňování plísní z dalších míst

Plísně mohou růst na mnoha různých typech povrchů. Jsou to povrchy snadno omyvatelné (kuchyňské nádobí, tabule skla, předměty z umělých hmot a další) i neomyvatelné.

Ze snadno omyvatelných povrchů se plísně odstraní setřením (omytím) dezinfekčním přípravkem. U malých předmětů je možná i dezinfekce ponořením do roztoku dezinfekčního přípravku, který se nechá působit dle pokynů výrobce. Po vyjmutí z roztoku se mechanicky odstraní zbytky mrtvých plísní a předměty se omyjí pod tekoucí pitnou vodou.

Odstranit plísně z nasákavých materiálů není prakticky možné. U kůže a textilních vláken dochází k nevratnému poškození. Záleží na rozsahu poškození, a i zde je vhodná odborná pomoc, zejména v případě vzácných předmětů. K nasákavému typu povrchů patří i papír a předměty z papíru, které jsou téměř vždy nevratně poškozeny. Nevratně poškozeny jsou i sádrokartonové příčky - odstraněním papírové vrstvy z povrchů se zničí celá deska. Plísně také není možné odstranit z dřevotřískových desek a z různých zvlhlých a plísněmi prorostlých výplňových materiálů (čalounické vaty, minerální vlna aj.).

Zcela jiné je to u předmětů po povodních a záplavách, které kromě plísní představují i ohrožení zdraví bakteriemi z fekálií. Tyto předměty je vždy nutné likvidovat.

Z nenasákavých povrchů je možné některé plísně pouze otřít a omýt dezinfekcí
Z nenasákavých povrchů je možné některé plísně pouze otřít a omýt dezinfekcí

Výběr vhodného přípravku

Výběr vhodného přípravku je velmi důležitý. Některé z přípravků mají pouze dezinfekční účinek — zabijí stávající plísně. Výjimečné jsou přípravky, které mají dezinfekční i preventivní účinek, to znamená, že po jejich užití plísně na dosud zcela nevysušených zdech po nějakou dobu neporostou.

Přípravky s účinkem proti plísním lze v zásadě rozdělit do čtyř skupin:
• přípravky s obsahem chloru,
• přípravky s obsahem jiných chemických látek,
• biologické přípravky,
• nové typy přípravků, nová generace nátěrových hmot.

Většina přípravků s obsahem chloru (chlornanů) má jen dezinfekční účinek. Zahubí plísně rychle, ale ty velmi brzy rostou na ošetřených místech znovu. Tyto přípravky nemají žádné preventivní působení. Při jejich užívání je větrání více než nutné. Používání těchto přípravků poškozuje i zdivo. Do zdiva se dostanou chloridy (hygroskopické soli), které přijímají vodní páru ze vzduchu a zadržují ji v kapalné formě, čímž se zvyšuje vlhkost zdiva, někdy i velmi výrazně. Chloridy vytvářejí bílé neestetické výkvěty na omítkách. Není ojedinělé, že jsou tyto krystaly solí považovány za „nový druh plísně” a opětovně likvidovány stejným přípravkem! Rozdíl mezi chloridy a „novým druhem plísně” se pozná snadno, chloridy jdou ze zdiva lehce odstranit zametením nebo vysátím.

Přípravků s obsahem jiných chemických látek je na trhu celá řada. Vybírat dezinfekční i preventivní přípravek je vhodné tak, aby byly navzájem kombinovatelné, nejlépe od jednoho výrobce.

Biologické přípravky proti plísním využívají mezidruhový parazitismus. Mají jednu velkou nevýhodu. Nejsou to přípravky dezinfekční, ale preventivní a bohužel s chemickými dezinfekčními přípravky nejdou kombinovat. Plísně s nimi nezahubíte. To je důvod, proč po jejich použití brzy rostou plísně na zdech znovu. Na trhu je v současné době mnoho nových přípravků. Velkou nadějí jsou prostředky s nanosloučeninami (sloučeninami s částicemi velikosti nanometrů, tj. 10-9 m).

Prodává se i nová generace nátěrových hmot, které fungují na základě modifikace nátěrové hmoty. Tyto nátěry mají schopnost aktivně bránit přežívání a rozmnožování plísní. Výhodou je jejich dlouhodobá funkčnost a schopnost odolávat rozkladu vlivem podmínek prostředí (vlhkost, teplota). Tyto nové nátěrové hmoty neobsahují žádné chemické biocidy. Jsou tedy vysoce ekologické, šetrné k životnímu prostředí a nepředstavují žádné riziko ohrožení zdraví lidí.

Většina těchto přípravků má preventivní účinky. Jejich dlouhodobé působení zatím není dostatečně ověřeno při praktickém užívání. Jejich výhodou je možnost použít jakýkoli chemický dezinfekční přípravek před jejich aplikací.

Léty prověřená a dosud dostupná je výmalba vápenným nátěrem. Ten má dezinfekční i preventivní účinky a svým složením a pH nepodporuje růst plísní. Používejte dezinfekční i preventivní protiplísňové přípravky bezpečně. Před použitím si vždy pozorně přečtěte informace o přípravku na obalu.

Všechny dezinfekční i preventivní přípravky ztrácejí časem účinnost. Vhodnějším opatřením než jejich opakované užívání je odstranění příčiny růstu plísní.




Zdroj ilustračních obrázků: Freepik
Plísně v domě a bytě Zdroj textu: Plísně v domě a bytě
Autorka: Kateřina Klánová


Rubriky článků