hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Jak zateplit půdu, podkroví, strop a střechu foukanou tepelnou izolací

16. 5. 2022

Jak rychle a levně zateplit dům, a přitom ušetřit 25 % energie? Zaizolujte střechu, stropy či podkroví minerální vatou. Mezi krokve vložíte minerální vlnu dodávanou v rolích nebo deskách, anebo vyplníte dutiny podkroví foukanou minerální vatou. Právě zateplení foukanými izolanty se stává žádané zejména v případě starších staveb. Cena za zateplení střechy nebo půdy foukanou izolací se obvykle pohybuje mezi 50-80 tisíci korunami. Jakou foukanou izolaci vybrat? Nabízí se foukaná minerální vata, celulóza a kuličky polystyrenu (EPS).
 


Malá investice, velké úspory. I tak lze shrnout zateplení střechy či stropů domu. Ideální je začít střechou, kudy uniká až čtvrtina tepla z domu! Navíc zabráníte přehřívání v letních měsících. Návratnost investice se navíc pohybuje okolo čtyř až pěti let, protože ušetříte 25 procent nákladů na topení. Pokud zrovna neplánujete rekonstrukci půdy nebo výměnu střechy, nezoufejte, právě foukaná tepelná izolace může být to správné řešení pro vás.

Foukaná tepelná izolace je vhodná k izolaci zejména starších budov, rodinných domů, rekreačních chat či chalup. Ideální je pro střešní, podkrovní prostory či stropy, kde jsou těžko přístupné dutiny, které bez izolantu fungují jako tepelné mosty, kudy uniká či naopak v létě proniká teplo. Cena foukané izolace je více než přijatelná, střechu běžného rodinného domu lze zateplit za zhruba 50-80 tisíc korun.

Foukaná izolace je vhodná pro střešní, podkrovní prostory či stropy
Foukaná izolace je vhodná pro střešní, podkrovní prostory či stropy

Pro úplnost je třeba dodat, že použití minerální foukané izolace není jedinou možností, jak zateplit střechy a půdní prostory. Lze využít i minerální vatu vkládanou mezi krokve nebo nad krokve z rolí či desek. Jedná se o stejně kvalitní a v mnoha případech i vhodnější způsob tepelné izolace podkroví. Využívá se zejména v novostavbách či při rekonstrukcích, kdy je střešních prostor přístupný a izolant lze snadno aplikovat.


Foukaná tepelná izolace se snadno aplikuje, hotovo je za odpoledne

Moderní technologie foukání izolace dokáže zaizolovat střechu doslova za několik hodin, bez zbytečného nepořádku, odpadu a škodlivin. Je vhodná pro šikmé i ploché střechy či stropy.

Z aplikačního stroje jsou vyvedeny hadice do zateplovaného prostoru, do kterého je izolant, například minerální vlákna, vháněn pod tlakem pomocí vzduchu. Aplikační stroj zůstává po celou dobu venku, takže není třeba izolované prostory vyklízet. Izolant je nafoukán do všech dutých prostor, které dokonale zaplní a zabrání tak vzniku tepelných mostů.

Foukaná izolace je vhodná na zateplení půdy, mezi trámy, do šikmých i plochých střech, do podhledů, do vazníků a stropů.  ​
Foukaná izolace je vhodná na zateplení půdy, mezi trámy,
do šikmých i plochých střech, do podhledů, do vazníků a stropů. ​
 
 
„Pokud jako foukanou izolaci zvolíte minerální vatu, získáte tím ještě další výhody. Minerální foukaná izolace je nehořlavá, zdravotně nezávadná, brání průniku hluku, umožnuje průchodu vodních par,“ říká Marcela Kubů.


Zateplit foukanou vatou, celulózou nebo PUR pěnou?

Střechu můžete zateplit foukanou izolací složenou z různých materiálů, nejčastěji se využívá minerální vata, celulóza nebo polystyrenové kuličky (EPS). V praxi se také využívá stříkané izolační pěny na bázi polyuretanových (PUR) pěn. Rozdíly mezi foukanými a stříkanými izolanty jsou přitom značné (viz tabulka).

Tabulka vlastností
 
Stříkaná izolace se vytváří smícháním chemických látek v kapalné formě, které při nástřiku vytvoří pěnu. Chemický pěnový mix následně v konstrukci ztuhne a vytvoří pevnou krustu. Nejčastěji se tímto způsobem aplikují stříkané PUR pěny. Ty sice mají dobré tepelněizolační vlastnosti, ale jsou hořlavé, nepropouštějí vlhkost a nezabraňují prostupu hluku zvenčí.

 
Jako alternativa k foukané tepelné izolaci se využívají stříkané izolační pěny na bázi polyuretanových (PUR) pěnJako alternativa k foukané tepelné izolaci se využívají stříkané izolační pěny na bázi polyuretanových (PUR) pěn
 
 
Oproti tomu foukané izolanty – minerální vlna a celulóza – dobře tepelně izolují, nepropouštějí hluk a jsou prodyšné, to znamená, umožňují prostup par a v domě tak nevznikají plísně. Minerální vata je navíc nehořlavá, takže zbraňuje šíření případného požáru, protože je vyrobena z kamene či skla.

 

Hleďte i na zdravotní nezávadnost a nehořlavost izolantů


Při výběru tepelné izolace byste měli zvážit výhody a nevýhody jednotlivých materiálů. „Kromě tepelněizolačních vlastností a rychlosti aplikace je důležitá nehořlavost a obsah potenciálně nebezpečných chemických látek, které se mohou uvolňovat do interiéru," radí architektka Marcela Kubů.

V tomto ohledu nejvíce skóruje minerální foukaná izolace: je to ekologický materiál, který je na rozdíl od jiných izolantů naprosto nehořlavý (třída reakce na oheň A1) a bez přidaných chemikálií. Má také nejlepší třídu sesednutí, takže si udrží nafoukanou tloušťku po mnoho let.

„Navíc se přizpůsobí smršťování či expanzi okolních konstrukcí, například trámů. Nedochází tak k tepelným únikům prasklinami či ke vzniku tepelných mostů, které mohou způsobovat kondenzaci vody a vznik plísní,“ uzavírá Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Zdroj článku: AVMI


Rubriky článků