Aktuality
V budoucnu už jen pasivně?
5. 8. 2016
Letním vedrům nejlépe odolá kombinace dostatečně těžkých vnitřních masivních hmot a využití řízeného větrání, jímž lze budovu v noci účinně předchlazovat. U větších budov dobře fungují například zemní vrty, přivádějící přes výměník chlad do objektu. Zkušenosti ukazují, že vnitřní lehké konstrukce už dnes stěží odolávají letním vedrům, takže se často dodatečně montují vnější žaluzie. Aby se budova vyrovnala s vichřicemi, je třeba zejména střešní konstrukce dostatečně dimenzovat. Hrozba přívalových srážek je především výzvou, jak udržet vodu v krajině. Úvaha nad cenami energie v budoucnu vede k úsporným provozním řešením staveb především tam, kde je problematické topit dřevem. Proto se do legislativy - od směrnic EU až po normy - stále více prosazují řešení, vedoucí k pasivním stavbám.
Pasivní domy sice nevyřeší vše, ale velkou část problémů ano. Každý zodpovědný člověk by si měl položit otázku, zda je v období ekonomických otřesů lepší investovat do nového auta s vysokou spotřebou pohonných hmot, do penzijních fondů nebo do pasivního domu. Majitel pasívního domu ustojí za současných podmínek i deseti násobné zvýšení ceny energií. Pokrytí nízké provozní spotřeby stavebního fondu je možné i z domácích obnovitelných zdrojů, které máme k dispozici a pod kontrolou my, nikoliv nespolehliví dodavatelé. Omezení bezpečnostního rizika a zvýšení tuzemské zaměstnanosti je jen dalším bonusem. Při pohledu na běžné budovy stavěné v současnosti se nabízí otázka, za jakou cenu budou nadále provozovatelné z hlediska ekonomického a nakolik budou komfortně obyvatelné. Už dnes žijí desítky tisíc lidí v tzv. energetické chudobě, kdy si finančně nemohou dovolit vytopit dům či byt na komfortní teplotu, a jejich počet se stále zvyšuje.
Rodinné domy v pasívním standardu se projektují pro svaj špatný poměr plochy obálky budovy a jejího objemu nejobtížněji. Výhodou je, že o svých penězích rozhodují sami budoucí obyvatelé, kteří se často nebojí prošlapávat nové cesty. Občanské a bytové stavby jsou pak mnohem vhodnější, z důvodu lepšího poměru povrchu ku objemu i větší míry vnitřních pasívnlch zisků z obyvatel a spotřebíčů, za menší peníze zde dosáhneme větších úspor. Mnohé investice v bytových domech jsou ale často směřovány špatně jen proto, že se obyvatelé neumí shodnout na optimálním řešení. V případě veřejných rozpočtů se zodpovědná osoba obává jít méně obvyklou cestou. Mnohdy vůbec chybí adresně určení finančních prostředků. Přitom by k výraznému urychlení inovací stačilo, aby šly stavby financované z veřejných rozpočtů příkladem, jak je tomu již v některých okolních zemích. Evropský parlament se zabývá návrhem, aby byly v nejbližších letech stavěny v pasívním standardu všechny novostavby, což Česká republika také potvrdila v přístupových smlouvách. Na tento stav je tuzemské stavebnictví nepřipravené - už v současnosti schází zkušení architekti, inženýři i kvalitní stavební výroba. Na fakultách stavebních i architektury stále promují absolventi bez základní znalosti problematiky. Dokud existovala poptávka po domech stavěných na úrovni 19. století, nebyl důvod učit se nové věci. Ekonomika a trh s nemovitostmi, jenž narazil na strop své spotřeby, však vyžaduje kvalitu. Špatné bydlení se prodává špatně, tisíce drahých bytů je nyní neprodejných. Ačkoliv je sousední Rakousko v podobných ekonomických potížích, bydlení v pasivním standardu je prodáno většinou ještě před dostavěním. Pasivní dům znamená totiž nejen kvalitní bydlení a vizitku zodpovědnosti, ale i nejjistější investici, lepší než každé důchodové pojištění znehodnocované inflací.
Autor textu:
Ing. arch. Jan Márton
s přispěním architektů a stavitelů
Čerpáno z publikace: Stavby ze slaměných balíků, vydáno vlastním nákladem, www.stavbyzeslamy.cz
-
Indexy cen výrobců ve stavebnictví - srpen 2024 › více zde
-
Otevřel se příjem žádostí o dotaci na výměnu všech starých kotlů › více zde
-
4. 10. 2024Webinář ISOVER, RIGIPS, WEBER - Prefabrikované systémy pro efektivní výstavbu › více zde
-
Celosvětový úklidový den (World Clean Day) - zapojte se do úklidu Česka již 20.9.2024 › více zde
-
27. 9. 2024Webinář DÖRKEN - Plošné drenáže ve spodní stavbě › více zde
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky