Aktuality
Nová zelená úsporám významně podporuje české stavebnictví
11. 5. 2016

Ministr životního prostředí Richard Brabec předloží příští týden na vládu bilanční zprávu programu NZU za rok 2015. Na základě výsledků je zřejmé, že jde o jeden z nejefektivnějších národních programů. „Loni podalo žádost o dotaci celkem 6 693 žadatelů s požadovanou výší dotace přes jeden a půl miliardy korun, přičemž celkové náklady na realizaci opatření přesáhly 5 miliard korun. Na konci roku přitom byla proplacena dotace u více než 1200 projektů. Další projekty byly proplaceny na začátku letošního roku a peníze na účtu příjemců podpory odcházejí každý týden,“ informuje ministr Brabec. 6693 žádostí pak míří na 13 520 různých opatření zaměřených na energetické úspory. Ministerstvo začalo v loňském roce z programu podporovat i malé fotovoltaické systémy do 10 kWp pro domácnosti či nákup ostrovních baterií pro ukládání energie. Obdobné rozšíření podpory o fotovoltaické systémy do 30 kWp bylo letos spuštěno i pro segment bytových domů.

„Každý si tak může naplánovat čerpání peněz z programu podle svých finančních možností a potřeb, dotovaná nízkoenergetická opatření přitom může realizovat i na etapy. Po čerpání jedné dotace si klidně může zažádat o další,“ vysvětluje ředitel Státního fondu životní prostředí ČR Petr Valdman. Kontinuální výzvu vítají i zástupci stavebních firem a asociací. “Když plánujete investici do vyškolení pracovníků nebo do výrobní linky, potřebujete předvídatelné prostředí. Kontinuální výzva, která je ve střední a východní Evropě zcela unikátní, odstranila vlny na trhu, které neprospívaly žadatelům ani firmám,” říká Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy. A doplňuje: “Výstavba a renovace budov je motorem ekonomiky v regionech, dává práci zejména malým a středním firmám.”
Program je financován z výnosů z emisních povolenek, které ČR uskuteční na evropském trhu. 50% výnosů z prodeje je příjmem programu Nová zelená úsporám, 50% putuje za MPO. Příjem NZU z prodeje emisních povolenek v roce 2015 přesáhl 1,5 miliardy korun, předloni činil cca 500 milionů korun. Aktuální odhad celkových výnosů z povolenek pro program NZÚ od roku 2013 do roku 2020 je 20 miliard korun. Cena povolenek na trhu totiž v posledním roce poklesla.
„Loni podalo žádost o dotaci celkem 6 693 žadatelů s požadovanou výší dotace přes jeden a půl miliardy korun. Na konci roku přitom byla proplacena dotace u více než tisíc dvě stě projektů. Další projekty byly proplaceny na začátku letošního roku a peníze na účtu příjemců podpory odcházejí každý týden,“ informuje ministr Brabec. A dodává: „Rád bych majitele rodinných a bytových domů k šetření na výdajích za energie a zhodnocení nemovitosti povzbudil v tom, aby přípravu žádosti nenechávali na poslední chvíli. Rok 2021 se zdá jako vzdálená budoucnost, ale zkušenosti ukazují, že časová rezerva u větších renovací je důležitá.”
Program Nová zelená úsporám je nejefektivnějším programem v České republice zaměřeným na úspory energie v budovách pro bydlení. Úspory v konečné spotřebě energie u rodinných domů vykazují 861 TJ na poskytnutou 1 mld. Kč z programu Nová zelená úsporám.
-
6. 2. - 8. 2. 2025Přednášky Nové zelené úsporám na veletrhu FOR PASIV › více zde
-
20. - 23. 1. 2025Veletrh INFOTHERMA 2025 - Vytápění, úspory energií, obnovitelné zdroje › více zde
-
6. 2. - 8. 2. 2025Centrum pasivního domu zve na FOR PASIV 2025 › více zde
-
6. 12. 2024Webinář - Inovativní PREFA solární panely Prefalz › více zde
-
Co je nového v Návrháři střech Inovin 2024? Vizualizace fasády
- Zateplení střechy
- Ekologie a energetika
- Zateplování fasády
- Zateplování dřevostaveb
- Názvosloví tepelných izolací
- Izolace a zateplení sklepa
- Pasivní domy
- Stavba - odhlučnění, odvlhčení, reakce na oheň
- Součinitel prostupu tepla
- Tepelné mosty a plísně v domu
- Paropropustnost a difúze
- Třídy reakce na oheň u materiálů
- Objemová hmotnost
- Kondenzace vodní páry
- Tech. postup zateplení fasády
- Návody a typy k zateplení
- Spádování ploché střechy
- Nové hodnoty součinitele prostupu tepla pro budovy(2011)
- Tepelný odpor - výpočty
Skelná vata: Dekwool, Isover, Knauf, Ursa, Ursa PureOne
Minerální vata: Baumit, Isover, Knauf Nobasil, Rockwool
Dřevovláknité desky: Pavatex, Steico, Inthermo, Agepan
Dřevocementové desky: Knauf-Heraklith, DCD Ideal, Velox
EPS - expandovaný polystyren: Baumit, Enroll, Isover, Styrotrade
XPS - extrudovaný polystyren: Austrotherm, Dow Chemical, Isover, Synthos, Ursa
PUR - pěnový polyuretan: Eurothane, ITP, Jitrans Trade, PUR Izolace
PIR izolace: Dekpir, Kingspan, Powerline, PUR Izolace, Pama, Satjam
PE - pěnový polyetylén: Ekoflex, Mirel Trading, Fadopex, Fastrade
Pěnové sklo: Foamglas, Ecotechnics, Recifa
Minerální granuláty: Lias
Materiály na bázi kamenné vlny: Machstav, Knauf, Isover
Materiály na bázi papíru a celulózy: Enroll, CIUR, Dektrade
Sendvičové desky a systémy: Kingspan, Marcegaglia, P-Systems, Ruukki
Ovčí vlna: Naturwool, Isolena, Jiří Faltys
Konopí: Insowool, Canabest, Izolace konopí CZ
Ostatní: Džínovina, OSB desky