hledám zateplení hledám firmu hledám radu Vizualizace fasády

Aktuality

Studenti ČVUT postavili solární dům, jedou s ním na soutěž do USA

21. 7. 2013

Studenti pražského ČVUT postavili ekologický solární dům, inspirací jim byla venkovská světnice. Dům si ode dneška může veřejnost prohlédnout před fakultou architektury v pražských Dejvicích, poté s ním studenti jedou na soutěž do USA. AIR House, jak se projekt jmenuje, je plně energeticky soběstačný, jeho cena by se měla pohybovat kolem tří milionů korun.



Fakulta ČVUT, Projekt Air HouseDům o rozměrech asi 13 krát 13 metrů a užitnou plochou 55 metrů čtverečních je celý ze dřeva, součástí je i velká terasa zastřešená pergolou. Celá jedna strana domu vedoucí na terasu je prosklená, vnitřek domu tvoří jedna velká obytná místnost s kuchyní, za níž je koupelna. Na terase je pak zabudovaná také malá letní kuchyně, zvenčí je přístup i do technické místnosti a malého kumbálu na kola.
"Dům je navržen jako chata pro ekologicky smýšlející lidi na vrcholu produktivního věku, která může v důchodu sloužit pro plnohodnotné trvalé bydlení. Inspirací je česká tradice chatařství a chalupářství," uvedli autoři. Cena prototypu se vyšplhala na 300.000 amerických dolarů (asi 5,9 milionu korun), peníze studenti získali z několika grantů, od univerzity a také od sponzorů. Autoři díla přitom doufají, že by se projektu mohla v budoucnu chytit nějaká firma a vyrábět jej v rámci běžné produkce. Cena by se pak prý pohybovala kolem tří milionů.

AIR house získává veškerou energii pro potřeby domácnosti i pro zajištění optimálního vnitřního klimatu ze slunečního záření. Koncept vychází z principu dům v domě, kdy první plášť tvoří samotný obytný prostor z masivních dřevěných panelů a dřevovláknitou tepelnou izolací. Druhý plášť je pak dřevěná pergola, která zmírňuje tepelnou zátěž, prostřednictvím fotovoltaických panelů vyrábí elektrickou energii a solárními kolektory zajišťuje teplou užitkovou vodu.
Záštitu nad projektem převzala fakulta architektury, v soutěžním týmu jsou ale studenti z celé univerzity. "Udržitelný rozvoj ve stavění je na jedné straně oficiální trend, ale není kupodivu nesený veřejným míněním. Na fakultě architektury chceme, aby si studenti uvědomili, že se nejedná o módu, ale o nutný vývoj," upozornil děkan fakulty Zdeněk Zavřel.
Na projektu studenti pracovali skoro dva roky, kromě návrhu si také zajišťovali financování a propagaci. Se samotnou stavbou se pak začalo letos v červnu přímo v dejvickém kampusu ČVUT. Zde bude stát do konce července, poslední týden v měsíci bude stavba rozmontována a odeslána do Kalifornie na soutěž Solar Decathlon. Dvacítka soutěžních domů postavených univerzitními týmy z celého světa pak mezi sebou bude soutěžit v říjnu.
Po skončení soutěže poputuje dům do nově vznikajícího Univerzitního centra energeticky efektivních budov v Kladně, kde bude sloužit pro výzkumné účely.


Fakulta ČVUT, Výroba dílu stínících prvků AIR House v VOŠ a SPŠ VolyněObr. Výroba dílu stínících prvků AIR House v VOŠ a SPŠ Volyně

Fakulta ČVUT, Montáž prefabrikovaných dílů ve firmě Vesper FramesObr. Montáž prefabrikovaných dílů ve firmě Vesper Frames


Autor: ČTK



Rubriky článků