hledám zateplení hledám firmu hledám radu slevy

Aktuality

Jaké zvolit topení do nízkoenergetického domu?

20. 7. 2021

Při stavbě jakéhokoliv obydlí se už dopředu uvažuje nad budoucím způsobem vytápění. U nízkoenergetických domů se na to však dbá z pochopitelných důvodů ještě o něco více. Aby nízkoenergetické stavba dostála svého jména, mělo by vytápění být jednou z hlavních priorit. Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti vytápění u nízkoenergetických domů.

Široké spektrum možností

Vzhledem k tomu, že nabídka rozličných topných systémů je dnes skutečně velice bohatá, mohou mít laici často pocit zahlcení. Není totiž snadné vyznat se v jednotlivých typech způsobů vytápění. Většina lidí samozřejmě chce to nejlepší možné, ovšem s minimálními náklady.

Už při stavbě je nutno uvažovat nad způsobem vytápění domu
Už při stavbě je nutno uvažovat nad způsobem vytápění domu

Hned ze začátku je dobré podotknout, že neexistuje univerzální dokonalé řešení, ale s trochou snahy se dá zvolit kompromis, který je dostatečně kvalitní a příliš nebolí.


Plynový kondenzační kotel

Toto řešení je velice efektivní v kombinaci s teplovodním potrubím a radiátory, případně podlahovým topením. Plyn je jakožto surovina pořád ještě poměrně levný a v případě, že je možné ho čerpat blízkou přípojku, určitě se jedná o řešení, nad kterým stojí uvažovat.

S moderními plynovými kondenzačními kotly se snadno pracuje, díky čemuž se dají nastavit podle přání majitele. Takto se dá ušetřit ročně opravdu hodně.

Někoho však může rmoutit fakt, že nejde o ekologický způsob vytápění. Přeci jen, těžba plynu je poměrně zátěžová na životní prostředí. To však není ten hlavní argument proti. Tím je nutnost vysoké investice na začátku. Ta může činit i čtvrt milionu, někdy i více. To nejsou malé peníze pro nikoho.Vytápění podlahy elektřinou

Majitelé menších nízkoenergetických domů, které nemají plochu přesahující 200 metrů čtverečních mnohou uvažovat nad elektrickým vytápěním podlahy pomocí elektrokotle. Elektřina je pořád cenově docela dostupná, alespoň když se to porovná s jinými energetickými zdroji.

Navíc takovéto řešení nezabírá takřka žádné místo, jelikož rozvody jsou vedeny pod podlahou, což je také velice efektivní řešení. Výhodou rovněž je, že teplo sálající z podlahy nemusí být tak intenzivní, jako teplo jdoucí ze zdroje na stěně.

Vytápění podlahy se vyplatí zejména v menších prostorech
Vytápění podlahy se vyplatí zejména v menších prostorech

Nevýhodou, a to ne malou, je nutnost splnit podmínky energetické náročnosti, což reálně znamená, že je nezbytné koupit do domu s elektrickým podlahovým vytápěním ještě alespoň jeden další tepelný zdroj, třeba krb.


Rekuperační jednotka

Rekuperační jednotka se v našich končinách příliš nepoužívá, ale jedná se o docela efektivní řešení. Je výhodné hlavně pro jedince, kteří trpí nějakou formou vzdušné alergie, třeba na pyly nebo traviny. Tento způsob vytápění totiž nejenže vytváří v domě tepelnou pohodu, ale také tvoří čistší vzduch.

Pro někoho však může být problém, že není možné klasické větrání okny. Ne, že by se jednou za čas nemohla okna na chvíli otevřít, ale z dlouhodobého hlediska by se jednalo doslova o vyhazování peněz oknem.

Jednotka také není nejlevnější a je velmi složité ji nainstalovat již do stojícího domu. Většinou je nutné s ní počítat již v plánech.


Štítky: Vytápění
Pro zákazníky
Rubriky článků